Sıçanlarda eksternal ekspansiyon yöntemiyle önkoşullanmanın yağ grefti sağ kalımına etkisi
Effect of preconditioning by external expansion method on fat graft survival in A RAT model
- Tez No: 677555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE SİNEM ÇİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Yağ grefti uygulamaları rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanında son yıllarda oldukça sık kullanılan uygulamalardandır. Yağ grefti uygulamalarının birçok avantajı olmakla birlikte, uygulanan greftin rezorbsiyonu en önemli dezavantajıdır. Greft sağkalımını arttırmak için yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Bu amaçla yağ grefti alıcı alan özelliklerinin iyileştirilmesi prensibine dayanan eksternal ekspansiyon sistemleri üzerinde de yapılmış birçok çalışma mevcuttur. Ancak bu sistemlerin yağ grefti uygulaması öncesi ön koşullanma yöntemi olarak kullanıldığı deneysel çalışma sayısı kısıtlıdır. Bu çalışma ile birlikte; eksternal ekspansiyon sistemlerinin yağ grefti uygulamalarında ön koşullanma yöntemi olarak kullanılması halinde sağkalımın ne yönde değişeceği, dokuda ne gibi etkiler gelişeceği, bu sistemlerin optimal kullanım sıklığının ne olduğu aynı deney içerisinde incelenecektir. YÖNTEM: 24 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçan kullanılan çalışmada sıçanlar 1. grup, 2. grup, 3. grup şeklinde üç gruba ayrıldı. 1. grup kontrol grubu olarak belirlendi. Çalışmanın birinci günü 2. ve 3. gruptaki tüm hayvanların interskapular bölgelerine günde bir kez, 30 dakika süre ile -25 mmHg basınç uygulandı. Çalışmanın ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci günlerinde 3. gruptaki tüm hayvanların interskapular bölgelerine günde bir kez, 30 dakika süre ile -25 mmHg basınç uygulandı. Çalışmanın altıncı gününde tüm sıçanların sağ inguinal bölgelerinden alınan yağ dokuları, ağırlık ve hacim ölçümlerini takiben enblok halde otolog greft olarak interskapular bölgelerine uygulandı. Greft uygulamasından 30 gün sonra tüm sıçanlar sakrifiye edildi. İnterskapular bölgedeki yağ greftleri eksize edilerek ağırlık ve hacim ölçümleri sonrası histopatolojik incelemeye alındı. BULGULAR: Yağ grefti sağkalımını belirlemek amacıyla yapılan ağırlık ve hacim ölçümleri sonucunda eksternal ekspansiyon uygulanan gruplarda sağkalım, nicelik olarak azalmasına karşın istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: Fat grafting is one of the most common procedure in reconstructive and aesthetic surgery for recent years. Fat grafting has lots of advantages but volume resorbtion of fat is the most important disadvantage of this procedure. Lots of scientific studies are going on for increasing the fat graft survival rates. There are also many studies on external volume expansion system which has the principle of optimization of graft recipient site. There are limited number of experimental studies using this system as a preconditioning method before fat grafting. In this study, external volume expansion is used as a precondition method and the effect on fat graft survival, changes in fat tissue, optimal application frequencies are examined. METHOD: 24 Wistar Albino female rats are divided into three groups as group 1, group 2 and group 3. Group 1 is determined as control group. In the first day of study, -25 mmHg negative pressure is applied over the interscapular area of all animals in group 2 and group 3 as one time and 30 minutes length of duration. In second, third, fourth and fifth day, -25 mmHg negative pressure is applied over the interscapular area of all animals in group 3 as one time and 30 minutes length of duration. In the sixth day, fat tissue from right inguinal area of all animals in all groups is excised. Fat tissues are transferred in enblock shape to interscapular area immediately after weight and volume measurements, 30 days after the fat grafting, all animals are sacrificed and fat grafts on the interskapular area are excised. After weight and volume measurements, histopathological examination is done. FINDINGS: In external expansion application groups; graft survival rates which are measured by weight and volume was decreased in quantitavely but not found significantly different (p>0,05).