COVID-19 pandemi izolasyonu için parmak izi bilgisi kullanılarak karantina takip sistemi tasarımı
Quarantine tracking system design using fingerprint information for COVID-19 pandemia isolation
  1. Tez No: 677832
  2. Yazar: NADİR SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MELİH SARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin'in Vuhan Eyaleti'nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020'de tanımlanan bir virüstür. Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşmaktadır. Bulaşı önlemek için hasta bireylerin karantinaya alınması önemlidir. Karantinadaki amaç bireyin yalıtılarak hastalığın diğer bireylere bulaşmasının engellenmesidir. Bu tez çalışmasında karantina altındaki bireylerin kendi ve çevresindeki insanların sağlığını korumak için karantina süresi boyunca kendileri için belirlenen karantina yerlerinde ikamet edip etmediklerinin takip edilmesi için gerekli olan sistem tasarlanmıştır. Hastaların konum bilgilerinin tespiti için GNNS verisi ve hastaların tanımlanması için biyometrik veri olarak parmak izi kullanılmıştır. Elde edilen veriler GSM modem üzerinden uzak sunucuya aktarılarak sürecin uzaktan web tabanlı olarak izlenmesi sağlanmıştır. Tasarlanan bu sistem ile hastaların hastalığın kuluçka evresinde karantina altında kalarak hastalığın yayılma hızının en az seviyede tutulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The New Coronavirus Disease (COVID-19) is a virus that was first identified on January 13, 2020 as a result of research conducted in a group of patients who developed respiratory symptoms (fever, cough, shortness of breath) in Wuhan Province in late December. In humans, several coronaviruses are known to cause respiratory infections, ranging from the common cold to more severe illnesses such as Middle East Respiratory Syndrome (MERS) and Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS). It is transmitted by the inhalation of droplets scattered by the sick individuals with their coughing and sneezing. The virus can also be taken by bringing the hands to the face, eyes, nose or mouth without washing the hands after touching the surfaces contaminated with respiratory particles. It is risky to touch the eyes, nose or mouth with dirty hands. It is important to quarantine sick individuals to prevent transmission. The purpose of quarantine is to isolate the individual and prevent transmission of the disease to other individuals. The word quarantine comes from the Italian word quaranta, which means forty. This number is the duration of insulation applied by the Republic of Venice for the ships coming to the city to show the symptoms of the disease if there is a disease. In this thesis, the system required to track whether the quarantined individuals reside in the quarantine places designated for them during the quarantine period is designed for the health of their own and surrounding people. GNSS data was used to determine the location information of the patients and fingerprint was used as biometric data to identify the patients. The data obtained was transferred to the remote server via GSM modem and the process was monitored remotely on a web basis. With this system, it is aimed to keep the rate of spreading of the disease to a minimum by staying under quarantine during the incubation phase of the disease.