Uluslararası hukukta bireyin tazminat hakkı
Individual right to compensation in international law
- Tez No: 678167
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Ulusal hukukta zarara uğrayan birey zararını gideremediği takdirde uluslararası hukuk yoluyla zararını gidermesi gündeme gelecektir. Zarara uğrayan bireyin zararını tek başına yüklenmemesi için bir devlet tarafından zarara uğrayan bir bireyin zararını gidermede uluslararası mekanizmalara başvurması önemli olmaktadır. Bununla bağlantılı olarak zarara tek başına katlanmak zorunda olan bireyin farklı şekillerde mağduriyeti devam edecektir. Bireysel olarak tatmin olamayan birey aynı zamanda toplumsal barış, huzur ve düzenin sağlanmasına da engel olabilecektir. Kısacası bireyin zararlarının tazmin edilmesi hem birey hem de toplum için önemlidir. Fakat her durumda bir birey doğrudan veya dolaylı olarak bir devlete karşı uluslararası alanda dava açarak zararını tazmin edememektedir. Bu tezde de bireyin hangi koşullarda ve kapsamda tazminat hakkı olduğu açıklanmaktadır.“Bireyin Uluslararası Hukukta Tazminat Hakkı”isimli bu tezde, uluslararası hukukun birincil kaynağı olan antlaşmalar kapsamında bir değerlendirme yapılmıştır. Yine uluslararası hukukun yardımcı kaynakları olan yargı kararları ve doktrinden de yararlanılmıştır. Tezin ilk bölümünde uluslararası hukukta kişilik ve birey kavramlarına değinilerek, bireyin uluslararası hukuktaki konumu hem teorik hem de uygulama yönüyle incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde mağdur, tazminat ve diğer onarım usullerine ilişkin kavramsal açıklamalar, devletin sorumluluğuna ve diplomatik korumaya yer verilmiştir. İkinci bölümde insan hakları kapsamında bireyin tazminat hakkı ile diğer onarım usullerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise insancıl hukuk çerçevesinde bireyin tazminat ve diğer onarım hakları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
If the harmed individual cannot compensate her/his harm under national law, s/he will be brought to the agenda to compensate her/his harm through international law. The harmed individual should not be burdened all consequences of harmed caused by a state, and for this reason, it is important for an individual to resort to international mechanisms in order to compensate her/his harm. In connection with this, the victimization of the individual who has to endure the damage alone will continue in different ways. Individuals who cannot be satisfied individually will also be an obstacle to the formation of social peace, tranquility and order. In short, the reparation of the individual's damages is important for both the individual and the society. However, in all cases, an individual cannot compensate his/her loss by applying international courts against a state directly or indirectly. In this thesis, the conditions and scope of the individual's right to compensation are mentioned. In this thesis named“Individual's Right to Compensation in International Law”, an evaluation has been made within the scope of treaties, which are the primary source of international law. Again, an evaluation has been made by taking into account the judicial decisions and doctrine, which are subsidiary source of international law. In the first part of the thesis, the concepts of personality and individual in international law are mentioned and the position of the individual in international law is examined both theoretically and practically. In addition, conceptual explanations about victim, compensation and other reparations, the responsibility of the state and diplomatic protection are included in this section. In the second part, the individual's right to compensation and other reparations are included within the scope of human rights. In the third part, the individual's right to compensation and other reparations are evaluated within the framework of humanitarian law.