Edirne ilinde tarımsal sulamada güneş enerjisi kullanımı
Solar energy use in agricultural irrigation in Edirne province
  1. Tez No: 678523
  2. Yazar: UMUT KUZUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BECENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Edirne ilinde tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerjisinin şebeke yerine güneş enerjisinden karşılanması araştırılmıştır. Nüfusun ve sanayi üretiminin artması ile birlikte enerjiye olan talep her geçen gün fazlalaşmaktadır. Bu durum enerji fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. Enerji arzında dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye, enerji ihtiyacının yarıdan fazlasını ithal etmektedir. Bu durum ülke ekonomisine yük getirmektedir. Bu nedenle yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı artan enerji talebini karşılamada önemli bir faktör olacaktır. Bu çalışmada Dünya üzerinde en çok dikkat çeken yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi olan güneş enerjisini kullanarak elektrik enerjisi üreten sistemin tarımsal sulamada kullanımının sağladığı avantajlar belirlenmiştir. Bu çalışmada, Edirne ilinde sulanan tarımsal alanların şebeke elektriği yerine iklim şartları göz önüne alınarak güneş enerjisinden elde edilen elektrik enerjisi ile sulanması incelenmiş ve fotovoltaik sistemlerin tarımsal sulamada kullanıldığında maliyetleri, geri ödeme süreleri hesaplanmıştır. Tarımsal sulamada kullanılacak fotovoltaik sistem için gerekli olan toplam; güneş panellerinin gücü, inverter gücü, şarj regülatörü gücü, akü kapasitesi gücü ve elde edilecek elektrik enerjisi miktarı bulunmuştur. Araştırma sonucunda Edirne ilinde tarımsal sulama yapılan alanlarda fotovoltaik sistem için kurulumu için gerekli olan panel gücü 149.945,250 kW ve elde edilecek elektrik enerjisi 404.722.988,00 kWh olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, kurulacak sistemin ömrü 25 yıl olarak alınırsa sistemin kendini geri ödeme süresini de 7 yıl olarak kabul edersek, Edirne ilinde tarımsal sulamanın devlet destek bedeli kullanılarak güneş enerjisinden elde edilen elektrik enerjisi ile yapılmasının uygun olacağını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that the electricity used in agricultural irrigation in Edirne was met by solar energy instead of the grid. With the increase in population and industrial production, the demand for energy is increasing day by day. This situation causes an increase in energy prices. In Turkey, a country dependent on foreign energy supply, is importing more than half of its energy needs. This situation puts a burden on the country's economy. Therefore, the use of domestic and renewable energy resources will be an important factor in meeting the increasing energy demand. In this study, the advantages of the use of the system that produces electrical energy by using solar energy, which is one of the most remarkable renewable energy sources in the world, in agricultural irrigation has been determined. In this study, irrigation of agricultural lands irrigated in the province of Edirne with electrical energy obtained from solar energy instead of mains electricity was investigated and the costs and payback periods of photovoltaic systems were calculated. The total required for the photovoltaic system to be used in agricultural irrigation; The power of solar panels, inverter power, charge regulator power, battery capacity power and the amount of electrical energy to be obtained were found. As a result of the research, the panel power required for the installation of the photovoltaic system in the agricultural irrigation areas in the province of Edirne was found to be 149.945,250 kW and the electrical energy to be obtained as 404.722.988,00 kWh. As a result, if the life of the system to be established is taken as 25 years, we can say that if we accept the self-repayment period of the system as 7 years, it will be appropriate to perform agricultural irrigation in the province of Edirne with electricity obtained from solar energy using the government support fee.