Kapasitif algılama devreleri ve bazı uygulamaları
Capacitive sensing circuits and some applications
  1. Tez No: 678591
  2. Yazar: SÜLEYMAN YİRMİBEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFIZ ALİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bilgi ve kontrol sistemlerinin dünyadaki hızlı gelişiminin karakteristik bir özelliği, yaşamın tüm alanlarında çeşitli fiziksel niceliklerin algılayıcılarının(sensörlerinin) giderek yaygınlaşmasıdır. Sensörler endüstriyel kontrolde, üretim süreçlerinin otomasyonunda, otomobil, havacılık, roket-uzay ve havacılık teknolojisinde, tıpta ve güvenlik kontrol sistemlerinde her geçen gün daha yaygın kullanılır. Bu çalışmada, kapasitif algılama sensörü içeren elektronik devre tasarımı için matematiksel model geliştirilmiş ve devrenin algılama kapasitörü değerine bağlı olarak hassasiyetini (duyarlılığını) etkileyen parametrelerinin analizi verilmiştir. Bir bütün olarak, kapasitif algılama devresinin tüm komponentlerinin analizi verilmiş, devrenin tükettiği enerjiyi güvenli bir biçimde karşılayan güneş paneli ve akü hesabı verilerek uzaktan kontrollü yeni bir kapasitif algılama devresi tasarlanmıştır. Kapasitif algılama sensörü üzerinden tespit edilen durum bilgisi, geliştirilen mobil uygulama sayesinde, kablosuz olarak cep telefonu veya tablet gibi bir mobil cihaza aktarılarak, tasarlanan bu yeni sistemin başarılı bir şekilde pratik uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A characteristic feature of the rapid development of information and control systems in the world is the increasing spread of sensors of various physical quantities in all spheres of life. Sensors are increasingly used in industrial control, industrial process automation, automotive, aerospace, rocket – space technology, medicine and safety control systems. In this study, a mathematical model was developed for the design of an electronic circuit with a capacitive sensor and an analysis was given of the parameters that affect the sensitivity of the circuit depending on the value of the sensitive capacitor. Overall, all the components of the capacitive measuring circuit are analysed, and a new remotely controlled capacitive measuring circuit has been developed that gives the solar panel and battery design that safely matches the power consumption of the circuit. With the developed mobile application, the status information detected by the detection sensor is wirelessly transmitted to a mobile device such as a mobile phone or tablet, and the practical application of this new system has been successfully implemented.