İktisat ve yapay zeka üzerine üç makale
Three essays on economics and artificial intelligence
- Tez No: 678641
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son yıllarda gerek teknolojik gelişmeler gerekse de yazılım alanındaki hızlı yaygınlaşma yapay zeka çalışmalarını gözle görülür bir şekilde hızlandırmıştır. Yapay zeka teknikleri basitten karmaşığa hemen birçok sektörde de dönüşümlere yol açmaktadır. İktisat da dahil olmak üzere, psikoloji, nörobilim ve mühendislik gibi farklı disiplinlerin katkıda bulunduğu yapay zeka, uygulamada olduğu kadar teorik anlamda da etkileşimde olduğu disiplinlerde birtakım gelişmelere neden olmaktadır. Bu çalışma, iktisat bilimi ve yapay zeka ilişkisine ampirik uygulamalar temelinde odaklanmaktadır. Çalışmada genel bir iktisat ile yapay zeka ilişkisine değinildikten sonra, yapay zekanın bir alt alanı olan yapay öğrenme modelleri ile tahminsel modellemeler ve iktisadi verilerde anomali tespiti gerçekleştirilmiştir. Her bir çalışma sınırları dışında, yapay zekanın iktisadi problemleri çözümlemede önemli bir potansiyeli olduğunu vurgulamaktadır. Bir araya getirilebilecek çok boyutlu veri kümelerinden yola çıkarak, başlı başına karmaşık olan gerçeliği öngörüp, zamanında karşı aksiyonlar aldırma konusunda çalışma kapsamında yer alan yapay öğrenme yaklaşımlarının önemli bir katkısının olacaktır. Bununla birlikte olanaklı olduğu ölçüde çok daha büyük ve hatta mikro anlamda da çok daha detaylı veri kümelerinden yola çıkarak çok daha başarılı öngörülerde bulunma olanağı potansiyel olarak durmaktadır. Bu çalışma, bu potansiyelin bir göstergesi olarak da yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, both technological developments and the rapid spread in the field of software have visibly accelerated the studies of artificial intelligence. Artificial intelligence techniques lead to transformations in many sectors from simple to complex. Artificial intelligence, which is contributed by different disciplines such as economics, psychology, neuroscience and engineering, causes some developments in the disciplines with which it interacts in theoretical as well as in practice. This study focuses on the relationship between economics and artificial intelligence on the basis of empirical applications. After discussing the relationship between general economics and artificial intelligence in the study, predictive modeling and anomaly detection in economic data were carried out with artificial learning models, which are a sub-field of artificial intelligence. Each study emphasizes that artificial intelligence has an important potential in solving economic problems outside of the study boundaries. Based on the multidimensional data sets that can be brought together, the artificial learning approaches within the scope of the study will have an important contribution in predicting the reality that is complex on its own and taking timely counter actions. However, it is potentially possible to make much more successful predictions based on much larger and even more detailed data sets in micro sense to the extent possible. This study can also be interpreted as an indicator of this potential.