Ahmet Turan'ın hayatı, eserleri ve İslam mezhepleri tarihi alanındaki yeri
Ahmet Turan's life, works and place in the history of İslâmic sects
  1. Tez No: 678724
  2. Yazar: ESRA ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ RENÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
“Ahmet Turan'ın Hayatı, Eserleri ve İslâm Mezhepleri Tarihi Alanındaki Yeri”konulu çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Ahmet Turan, Hatay'ın Dörtyol ilçesinin Payas nahiyesinde doğmuştur. Paris Sorbonne Üniversitesi'nde doktora çalışmasını bitirdikten sonra 1982 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne atanmıştır. İslam Mezhepleri Tarihi alanında yazmış olduğu 'Yezidiler' ve 'Les Nusayrîs de Turquie dans la Region d'Hatay (Antioch)' isimli kitaplar, yaptığı yenilikler arasındadır. Ayrıca İslam Mezhepleri Tarihi alanında danışmanlığını yaptığı doktora öğrencilerine Türkiye'de yaşayan dini akımlar ve gruplar üzerine yaptırdığı saha çalışmaları alana sağladığı bir diğer katkıdır.
Özet (Çeviri)
Our study on“Ahmet Turan's Life, Works and Place in the History of İslâmic Sects”consists of an introduction and two parts. Ahmet Turan was born in Payas township of Dörtyol district of Hatay. After completing his PhD at Paris Sorbonne University, he was appointed to Ondokuz Mayıs University in 1982. The books he wrote in the field of History of Islamic Sects, named 'Yezidis' and 'Les Nusayris de Turquie dans la Region d'Hatay (Antioch)', are among his innovations. In addition, his field studies on religious movements and groups living in Turkey for his doctoral students, whom he supervised in the field of History of Islamic Sects, are another contribution he made to the field.