Malatya kenti dikey bahçelerinin irdelenmesi
  1. Tez No: 679056
  2. Yazar: ENES ÇEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BURHAN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda şehirleri yeşillendirmek amacıyla 'Dikey Bahçe' uygulamaları ortaya çıkmıştır. Dikey bahçeler görselliğinin yanı sıra şehirlerdeki hava ve gürültü kirliliğinin çözümüne yönelik düşünülen bir uygulamadır. Bununla birlikte şehir ve doğa bilimine katkılarının olduğu düşünülmektedir. Yapılara farklı bir bakış açısı getiren dikey bahçeler bina cephelerine veya duvarlara iyi uygulandığı takdirde kentsel yeşile olumlu katkıları olan yeşil yüzeylerdir. Günümüz modern yapı mimarisinde Patric Blanc'ın 1994' de uygulamaya koyduğu örneklerle beraber ilgi duyulmaya başlanan dikey bahçeler, tarihin geçmiş dönemlerindeki örneklerle de zaman zaman toplumların ilgisini çekmiştir. Yapılan tez çalışmasında Dikey Bahçenin olumlu ve olumsuz yönleri irdelenmiş, yerli ve yabancı dikey bahçe örnekleri verilmiş, Dikey bahçe tasarım ilkeleri doğrultusunda Malatya'daki uygulamalar incelenerek sorunlar belirlenmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years,“Vertical Garden”applications have emerged in order to green the cities. In addition to the visuality of vertical gardens, it is an application that is considered for the solution of air and noise pollution in cities. However, it is thought that it contributes to the city and natural science. Vertical gardens, which bring a different perspective to the buildings, are green surfaces that have positive contributions to urban green if applied well to building facades or walls. Vertical gardens, which started to attract attention in today's modern building architecture with the examples Patric Blanc put into practice in 1994, have attracted the attention of the societies from time to time with the examples from the past periods of history. The thesis studies the positive and negative aspects of the Vertical Garden, examples from Europe and Turkey, Some sample plants used in Vertical Gardens and vertical garden applications in Malatya were mentioned.