Van ekolojik koşullarında dane sorgum (Sorghum bicolor L.) moenchun adaptasyonu üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 67908
  2. Yazar: GÜL TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜSTEM APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
7. ÖZET Bu çalışma Van Ekolojik koşullarında Dane sorgum (Sorghum bicolor (L) Moench)'un adaptasyonu incelenmiştir. Araştırma Van Ziraat Meslek Lisesi araştırma alanında 1996 yılının Mayıs ve Ekim aylan arasında yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlaman olarak kurulmuştur. % 50 çiçeklerime gün sayısı 88.67 gün ile 116 gün arasında değişmiştir. Çiçeklerime dönemine en erken Diyarbakır yerli populasyonu girerken, en geç Beydan girmiştir. Bitki boyu 187.06 ile 117.26 cm arasında değişim göstermiş en uzun bitki boyu Kahramanmaraş yerli populasyonunda, en kısa bitki boyu KS 397'de gözlenmiştir. Yaprak sayısı 9.93 ile 13.33 adet/bitki arasında değişim göstermiş, en fazla yaprak sayısı DK 64, en düşük yaprak sayısı Kahramanmaraş yerli populasyonunda gözlenmiştir. Salkım uzunluğu 30.3 cm ile 14.3 cm arasında değişmiştir. En uzun salkım KS 397'de, en kısa salkım ise Diyarbakır yerli populasyonunda gözlenmiştir. Salkım ağırlığı 79.11-60.14 g arasında değişim göstermiştir. En yüksek salkım ağırlığı DK 64, en düşük salkım ağırlığı Beydan'da bulunmuştur. Salkım başına dane verimi 61.93 ile 45.21 g arasında değişmiştir, en yüksek değer KS 397'ye, en düşük değer Kahramanmaraş yerli populasyonunda gözlenmiştir. Salkımda dane oranı % 82.77-72.63 arasındadır. En yüksek değer Diyarbakır yerli populasyonda en düşük değer Kahramanmaraş yerli populasyonunda gözlenmiştir. 36Salkım başına dane sayısı 3028.8-1754.6 arasında değişim göstermiştir. En yüksek değer Beydan'ya en düşük değer Kahramanmaraş yerli populasyonuna ait tir. Dane verimi 771.5 ile 374.9 kg/da arasında değişim göstermiştir. En yüksek verim DK 64 'de, en düşük verim Kahramanmaraş yerli populasyonuna aittir. Bin dane ağırlığı 29.54 ile 15.52 g arasında değişim göstermiştir. En yüksek değer Diyarbakır yerli populasyonunda, en düşük değer Beydan'da bulunmuştur. Ham protein oranı % 12.37 ile 7.94 arasında değişim göstermiştir. En yük sek değer Diyarbakır yerli populasyonuna, en düşük değer KS 397'ye aittir. 37
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, the Grain sorghum (Sarghum bicolor (L) Moench) was researched the adaptations to the ecological conditions of Van provience. May and October in 1996 the experiments were designed as complete randomized block with three replications. Days to half bloom changed between 88.67 and 116 days. While the population was of Diyarbakır was the earliest in days to bloom. BEYDARI was lasted in days to bloom. The plant height changed between 187.06 and 117.26 cm the highest value of plant height was determined from the population of Kahramanmaraş, and the lowest one from KS 397. The number of leaves per plant changed between 9.93 and 13.33 the highest values in the number of leaves were determined from DK 64, and the lowest one from the population Kahramanmaraş. The panicle length changed between 30.3 and 14.3 cm the longest panicles were obtained from KS 397, and the lowest one from the population of Diyarbakır. The panicle weight changed between 79.11 and 60.14 g the highest values of panicle weight were determined from DK 64, and the lowest one from Beydan. The grain yield per panicle changed between 61.93 and 45.21 g. The highest values of the grain yield per panicle were obtained from DK 64 and the lowest one from the population of Kahramanmaraş. The grain ratio on panicle changed between 82.77 and 72.63 percentages. The highest values of the grain ratio on panice were obtained from the population of Diyarbakır, and the lowest one from the population of Kahramanma raş. 38The grain number per panicle changed between 3028.8 and 1754.6 grains. The highest grain number per panicle was obtained from Beydan, and the lowest one from the population of Kahramanmaraş. The grain yield changed between 771.5 and 374.9 kg/da the highest value of the grain was obtained from DK 64, and the lowest one from the population of Kahramanmaraş. The 1000-see weight changed between 29.5 and 15.52 g the highest values of 1000-see weight were obtained from the population of Diyarbakır. The crude protein ratio changed between 12.37 and 7.94 percentages. The highest values of crude protein ratio were obtained from the population of Diyar bakır, and the lowest one from KS 397. 39