Şark Telgraf gazetesi (1958-1960)
Şark Telegraph newspaper (1958-1960)
- Tez No: 679143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezin amacı, Şark Telgraf gazetesinin 1958-1960 tarihleri arasında sayfalarına taşıdığı siyasal, ekonomik, sosyal, güncel, eğitim, kültür ve sanat haberleri kronolojik bir düzende ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışmamızda basın ve yerel basın tarihini ele alarak yerel basının oluşum dinamiğini ve bir olayı haber konusu yaparken hangi etkenler üzerinden ele aldıkları tartışma konusu edilmiştir. Elde ettiğimiz kaynak kitaplardan, matbu eserlerden, doktora tezlerinden, gazetenin arşivlerinden Şark Telgraf Gazetesi'nin Muş'taki yerel basının oluşumunda önemli bir rol oynadığı, yerele özgü bir gazetecilik anlayışı ve yönteminin oluştuğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte ülkenin içinde bulunduğu siyasi, askeri, ekonomik şartlar ve toplumsal gelişmeler Muş yerel gazeteciliğinin haber sayfalarına taşınırken ulusal bir perspektifle hareket ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to present the political, economical, social, current, educational, cultural and artistic news that the Şark Telegraph newspaper brought to its pages between 1958-1960 in a chronological order. For this purpose, the formation dynamics of the local press by tackling press and local press history, and a through which factors they deal with an event while making a news have been the subject of the discussion in our study. It has been determined from the resource books, printed works, doctoral thesis, and archives of the newspaper that Şark Telegraph newspaper had an important role in the formation of local press in Muş, and a local journalistic understanding and method is formed. Moreover, it has been determined that Şark Telegraph newspaper acted with a national perspective while political, military and economic conditions and social developments in the country being transferred to the news pages of local journalism.