Yaşar Nabi Dönemi Varlık dergisinde eleştiri (1933-1981)
Criticism in the Yaşar Nabi Period of Varlık magazine (1933-1981)
- Tez No: 679487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN MURAT YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Bu çalışmada edebiyat tarihimizin önemli dergilerinden biri olan Varlık'ın, Yaşar Nabi döneminde eleştiri konusunun nasıl ele alındığı araştırılmış, bu amaçla derginin 1933-1981 yılları arasında yayımlanan sayıları taranmıştır. Giriş ve dört bölümden oluşan çalışmamızın Giriş kısmında ülkemizde başlangıcından 1980 yılına kadar yayımlanan dergiler hakkında bilgi verilmiş ve Yaşar Nabi idaresinde çıkan Varlık dergisinin yayın hayatı ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Sanat ve Edebiyat Yazıları incelenmiştir. Ağırlıklı olarak teorik içerikli yazıların yer aldığı bu bölümde sanat, edebiyat ve eleştiri konusunun yazarlarımız tarafından nasıl ele alındığı değerlendirilmiştir. İkinci bölümde Hikâye ve Roman Yazıları incelenmiştir. Hikâye ve Roman şeklinde iki alt başlık altında ele alınan bu bölümde öncelikle bu türlerin teorik niteliği taşıyan, ikinci olarak bu türlerin Türk edebiyatındaki gelişimlerine eğilen ve son olarak da edebiyatımızda bu türde eser veren sanatçılar ve bu türde vermiş oldukları eserleri ele alan eleştiri yazıları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde Şiir Yazıları incelenmiştir. Burada da ilk olarak teorik içerikli eleştiriler, ikinci olarak Türk edebiyatında şiir türünün gelişimi ve son olarak da edebiyatımızda bu türde eser veren sanatçılar ve bu türde vermiş oldukları eserler hakkında kaleme alınmış eleştiri yazıları incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde Türk Edebiyatı Üzerine Yazılar değerlendirilmiştir. Bu amaç kapsamında Genel Olarak Türk Edebiyatı, Türk Edebiyatının Dönemleri ve Milli Edebiyat Nedir? olmak üzere üç alt başlıkta bu konuyu ele alan eleştiri yazıları incelenmiştir. Sonuç bölümünde çalışmamızın genel bir değerlendirmesi yapılmış, Kaynakça kısmında da tezimizin ana kaynağını oluşturan Varlık dergisi ile diğer kaynakların künye bilgilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores how Varlık, a significant magazinein Turkish literary history, dealt with the subject of criticism during the Yaşar Nabi period and for this purpose, analyzes the issues of the magazine published between the years 1933-1981. In the Introduction of this dissertation, which consists of an Introduction and four chapters, information about the magazines published in Turkey from its first edition until 1980 is given and the publication history of the Varlık magazine, which was published under the editorial direction of Yaşar Nabi, is explained in detail. In the first chapter, Articleson Artand Literature are examined. In this chapter, which mainly consists of theoretical articles, how the writers approach the subjects of art, literature and criticism is assessed. In the second chapter, Articles on Short Storiesand Novels are examined. In this chapter, which is divided into two parts under the subtitles Stories and Novels, firstly, articles dealing with the theoretical nature of these genres; secondly, articles dealing with the development of these genres in Turkish literature; and finally, criticisms dealing with the writers who have written works in this genre in Turkish literature and the works they have writtenare evaluated. In the third chapter, Articles on Poetry are examined. Firstly, theoretical criticisms, secondly, the development of poetry in Turkish literature and finally, articles dealing with the writers who have written works in this genre in Turkish literature and the works they have produced in this genre are examined. In the final chapter of this study, Articles on Turkish Literature are evaluated. Within the scope of this purpose, the criticisms dealing with this subject under three subtitles, namely Turkish Literature in General, Periods of Turkish Literature and What is a“National”Literatureare examined. In the conclusion, a general assessmentof this study is carried out and in the bibliography, publication information of the Varlık magazine, which is the main source of this dissertation and other sources are given.