Sismik izolasyonlu binalarda eşdeğer doğrusal modellemenin iç kuvvetlere etkisi
Effect of equivalent linear modeling on the internal forces in seismically isolated buildings
  1. Tez No: 679499
  2. Yazar: BATUHAN KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK ALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yapılar için en büyük tehditlerden biri olan depremin etkilerine karşı koymak adına günümüze kadar çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan en güncel ve en etkili olan bir tanesi sismik izolasyon yöntemidir. Kullanımı hem Türkiye'de hem de dünyada giderek yaygınlaşan izolasyon sistemleri doğaları gereği doğrusal olmayan histeretik davranış sergiler. Ancak sismik izolasyonlu binaların tasarımı için uzun ve zahmetli doğrusal olmayan analiz yerine doğrusal analiz yöntemlerinden spektral analiz yönteminin kullanılması düşünülebilir. Bu durumda, üstyapı doğrusal elastik modellenirken, esasen doğrusal olmayan histeretik davranış sergileyen izolasyon sistemi de eşdeğer doğrusal olarak modellenmelidir. Bu çalışmada, yapısal elemanlar için eşdeğer doğrusal modelleme ile elde edilen kesme kuvveti, eksenel kuvvet, eğilme momenti gibi iç kuvvetlerin doğrusal olmayan modelleme ile elde edilen gerçekçi iç kuvvet değerlerini ne kadar temsil edebildiğini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, farklı izolasyon periyotlarına sahip sismik izolasyonlu bina modellerinin doğrusal ve doğrusal olmayan deprem analizleri gerçekleştirilerek seçilen kolon ve kirişlerdeki iç kuvvet değerleri incelenmiştir. Yapılan çalışma sonunda eşdeğer doğrusal modellemenin doğrusal olmayan modellemeyi belli oranda temsil edebildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various methods have been developed to counter the effects of the earthquake, which is one of the biggest threats to structures. One of the most current and effective of these is the seismic isolation method. Isolation systems, whose use is becoming increasingly common both in Turkey and around the world, exhibit nonlinear hysteretic behavior due to their nature. But for the design of buildings with seismic isolation, it can be considered to use the spectral analysis method among the linear analysis methods instead of long and laborious nonlinear analysis. In this case, the superstructure is modeled linearly elastic, while the isolation system, which exhibits essentially nonlinear hysteretic behavior, must also be modeled as equivalen linear. In this study, it is aimed to determine the how much equivalent linear modeling represents nonlinear modeling in obtaining the shear force, the axial force, and the bending moment values of the structural elements. For this purpose, linear and nonlinear earthquake analyses of seismic isolated building models with different isolation periods were performed and the internal force values in the selected columns and beams were examined. At the end of the study, it was observed that equivalent linear modeling can represent nonlinear modeling to a certain extent.