Sismik yalıtımlı çelik binanın birleşim bölgesi davranışlarının deprem yükleri etkisi altında incelenmesi
Investigation connection zones of seismic isolated steel building under earthquake loads
- Tez No: 679825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZIYAFADDIN BABAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada, son zamanlarda, depreme dayanıklı yapı tasarımı metotları arasında oldukça ilgi çeken sismik izolatör yönteminin, çelik binaların birleşimleri üzerinde oluşturduğu etkiler incelenmiştir. Klasik depreme dayanıklı yapı tasarımı metodunda, deprem yer hareketinin, yapılar üzerinde oluşturduğu etkiler, ilgili malzemenin dayanımı ile karşılanmaktadır. Yapı elemanlarında oluşan gerilmeler, göreli kat ötelenmeleri, düşey eksen etrafında oluşan dönmeler, yapı elemanlarında oluşan sehimler emniyet sınırları ile kıyaslanmaktadır. Bu yaklaşımda, yer hareketinin oluşturduğu tüm titreşimler, yapı temeli tarafından üst yapıya aktarılır. Sismik izolasyon yaklaşımında ise, zemin ile yapı arasına yer hareketinin etkilerini yapıya iletmesini önleyen veya azaltan özel mesnetler yerleştirilir. Bu mesnetler, yatayda deplasman yapma kabiliyeti yüksek, düşeyde yeterli rijitliğe sahip olacak şekilde imal edilmektedir. Bu şekilde, yapının serbestçe yatay ötelenme yapabilmesinin önü açılmakta, yapı periyodu uzamaktadır. Yapı periyodunun uzaması neticesinde, yapıda oluşan spektral ivmeler azalmaktadır. Bu çalışma kapsamında, aynı özellikli iki yapının, sismik temel yalıtımlı ve sabit mesnetli olması durumları için birleşim bölgelerindeki etkiler ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of seismic isolator method, which has attracted a lot of attention among the methods of earthquake resistant building design, on the joints of steel buildings were examined. In the classical earthquake resistant building design method, the effects of earthquake ground motion on the structures are met by the strength of the relevant material. The stresses that occur in the building elements, the relative floor displacements, the rotations formed around the vertical axis, the deflections in the building elements are compared with the safety limits. In this approach, all vibrations created by the ground motion are transferred to the superstructure by the building foundation. In the seismic isolation approach, special supports are placed between the ground and the structure that prevent or reduce the effects of ground motion to the structure. These bearings are manufactured to have high horizontal displacement capability and sufficient vertical rigidity. In this way, the possibility of horizontal translation of the building freely is enabled and the building period is extended. As a result of the lengthening of the building period, the spectral accelerations in the structure decrease. Within the scope of this study, the effects in the connection areas for the seismic foundation isolation and fixed support cases of two structures with the same features were examined separately.