COVID-19 salgın sürecinde duygusal yeme ile metakognisyonlar, anksiyete ve obsesif inançlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between emotional eating, and metacognitions, anxiety and obsessive beliefs during the COVID-19 outbreak
- Tez No: 679901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Covid-19 salgını sürecinde değişen yaşam düzeninden etkilendiği düşünülen bireylerin duygusal yeme davranışları ile metakognisyonları, obsesif inançları, depresyon ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklemi, Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşayan 18-65 yaş arası 513 kadın ve 118 erkek olmak üzere toplam 631 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada yer alan sosyodemografik veri formu, Duygusal İştah Anketi, Covid-19 ile Takıntı Ölçeği, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği, Bilişsel Dikkat Kilitlenmesi Sendromu-1 Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Ölçeği, online olarak cevaplanmış, SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için korelasyon analizi ve ki-kare testi, grup ortalamalarının istatistiksel farklılığını test etmek için Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis H Testleri, farklılık kaynağının tespiti için Tukey HSD Testi, değişkenlerin duygusal iştahın açıklanmasına katkısını belirlemek için çoklu lineer regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, Covid-19 virüsüne yönelik anksiyete düzeyi ile kişilerin duygusal durumlarda yeme davranışları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, olumlu ve olumsuz duygu ve durumlarda yeme davranışları ile BDKS arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunurken, metakognitif inançlar ile sadece olumlu duygu ve durumlarda yeme davranışı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diğer yandan, olumlu ve olumsuz duygu ve durumlarda yeme davranışları ile kişilerin depresyon ve anksiyete düzeyleri ve Covid-19'a yönelik obsesif inançlar arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between emotional eating behaviors and metacognitions, obsessive beliefs, depression, and anxiety levels of individuals who are thought to be affected by the changing lifestyle during the Covid-19 epidemic. The sample of the study consists of a total of 631 people, 513 women and 118 men, between the ages of 18-65 living in different cities of Turkey. The sociodemographic data form, Emotional Appetite Questionnaire, Obsession with Covid-19 Scale, Coronavirus Anxiety Scale, Cognitive Attentional Syndrome-1, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory included in the study were answered online and analyzed with SPSS 26 package program. In this study, correlation analysis and chi-square test were used to examine the relationships between the variables. Mann Whitney U and Kruskal-Wallis H Tests were used to test the statistical difference of the group means, and Tukey HSD Test was applied to determine the source of the difference. Multiple linear regression analysis was used to determine the contribution of the variables to the explanation of emotional appetite. As a result of the study, a positive and significant relationship was found between the level of anxiety towards the Covid-19 virus and the eating behaviors of people in emotional situations. In addition, there was a positive and significant relationship between eating behaviors in positive and negative emotions and situations and BDKS, while a positive significant relationship was found between metacognitive beliefs and eating behavior only in positive emotions and situations. On the other hand, no significant relationship was found between eating behaviors in positive and negative emotions and situations, depression and anxiety levels of individuals, and obsessive beliefs about Covid-19.