Ratlarda oluşturulan parietal defektlerde humik asitin kemik rejenerasyonu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of humic acid on bone regeneration in parietal defects formed in rats
  1. Tez No: 679948
  2. Yazar: MUHAMMET ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızın amacı, otojen kemik grefti uygulamalarında lokal humik asitin erken dönem oluşan yeni kemik miktarı üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Denek olarak 12 haftalık, ortalama ağırlıkları 230-250 g olan Wistar Albino cinsi 24 adet rat kullanılmıştır. Deney hayvanları 4 gruba ayrılmıştır ve her grup 6 deney hayvanından oluşmaktadır. Bunlar kontrol grubu, sadece otojen greft uygulanan grup, lokal 100 mg/kg humik asitle uygulanan otojen greft grubu ve lokal 200 mg/kg humik asitle uygulanan otojen greft grubu şeklinde belirlenmiştir. Deney hayvanlarının parietal kemiğinde kritik boyutta 5mm çapında bikortikal kemik fragmanı automax frez kullanarak serum fizyolojik irrigasyonu altında çıkarılmıştır. Defektli bölgeye oluşturulma esnasında elde edilen otojen greft ilgili deney gruplarına uygulanmıştır. Lokal humik asit uygulanacak ratlar için uygun humik asit konsantrasyonu hazırlanmıştır. Lokal uygulama yapılacak gruplar için belirlenen humik asit miktarı otojen greftle karıştırılarak uygulanmıştır. Deney hayvanları işlem sonrası 28.günde sakrifiye edilmiştir. Daha sonra greftlenen defekt bölgesi mikro-bilgisayarlı tomografi (Mikro- BT) ile değerlendirilmiştir. Trabeküler kalınlık (Tb.Th) ve kemik hacminin doku hacmine oranı (BV/ TV) değerlerinde en yüksek değer lokal 100mg/kg humik asitle uygulanan otojen greft grubunda bulunmuştur. Tb.Th ve BV/ TV değerlerinde humik asit uygulaması olumlu etkisi görülmesine rağmen doz artırılması olumsuz etkilemiştir. Kemik hacmi (BV) değişkeninde en yüksek değer sadece otojen greft uygulanan grupta tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effect of local humic acid on the amount of new bone formed in the early period in autogenous bone graft applications. Twenty-four Wistar Albino rats, 12 weeks of age, with an average weight of 230-250 g, were used as subjects. Experimental animals are divided into 4 groups and each group consists of 6 experimental animals. These were determined as the control group, the autogenous graft group only, the autogenous graft group applied with local 100 mg/kg humic acid and the autogenous graft group applied with local 200 mg/kg humic acid. In the parietal bone of the experimental animals, a 5mm diameter bicortical bone fragment of critical size was removed under physiological saline irrigation using an automax drill. The autogenous graft obtained during the formation of the defected area was applied to the relevant experimental groups. The appropriate humic acid concentration was prepared for the rats to be treated with local humic acid. The amount of humic acid determined for the groups to be applied locally was mixed with the autogenous graft. Experimental animals were sacrificed on the 28th day after the procedure. Then, the grafted defect area was evaluated by micro-computed tomography. The highest values in trabecular thickness (Tb.Th) and bone volume to tissue volume (BV/TV) values were found in the autogenous graft group applied with local 100mg/kg humic acid. Although the application of humic acid had a positive effect on Tb.Th and BV/TV values, increasing the dose had a negative effect. The highest value in the bone volume (BV) variable was determined only in the autogenous graft group.