2010-2020 arası Türk sinemasında kadınların ürettiği filmlerde kadın temsilinin feminist perspektiften analizi
Women's representation in films produced by women in Turkish cinema between 2010-2020: A feminist analysis
  1. Tez No: 680300
  2. Yazar: MELTEM CEMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. AYSUN AKINCI YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmada, 2010 sonrası Türk sinemasında senaryo yazarı ve yönetmeni kadın olan ve anlatısında kadına odaklanan filmlerde kadın karakterler incelenmiştir. Türk sinemasında kadınların ürettiği filmlerde feminist kuramın kavramlarından olan 'toplumsal cinsiyet' ve feminist film kuramının kavramlarından olan 'skopofilinin' yeniden üretilmesi veya eleştirilmesi, yıkılması noktasından hareketle, örneklem içine dahil edilen filmlerdeki kadınların kamusal ve özel alanda temsili; kadınlar arasında dayanışma ve/veya rekabet deneyimleri; kadınların eşitsiz, dezavantajlı, ikincil, baskı/sömürü koşullarına karşı dirençleri ve/veya kabullenişleri; kadınların ezilme veya özgürleşme deneyimleri; sinematografik olarak kameranın konumu; skopofilik bakış açısının varlığı veya yokluğunun araştırılması bu çalışmanın problemini oluşturur. Ayrıca Türk sinemasında, kadın sinemasının varlığına ilişkin potansiyelin izleri aranmıştır. Çalışmada, örneklem için seçilen filmler nitel birer durum gibi ele alınarak, araştırma sorularının yanıtları filmlerde bulgulanmış ve yorumlanmıştır. Söz konusu bulguların, Türk sinemasında kadın bakış açısının ortaya konması bakımından literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes films in post-2010 Turkish cinema, the screenwriters and directors, and protagonists of which are women. This analysis is based on one of the basic concepts of feminist theory, i.e.“gender”, and on a concept of feminist film theory, i.e.“scopophilia”. To understand whether gender and scopophilia are reproduced or eliminated in these films, the study looks into the representation of women in the public and private sphere; experiences of solidarity and/or competition among women; women's resistance and/or acceptance of unequal, disadvantaged, secondary, oppressive and exploitative conditions; women's experiences of oppression or liberation; the position of the camera in cinematography; and the presence or absence of the scopophilic perspective. The study also traces the potential for the existence of a“women's cinema”in Turkish cinema. In the study, the selected films are analyzed as qualitative cases, and the answers to research questions are sought and interpreted in the films. These findings are expected to contribute to the literature, in terms of revealing the women's perspective in Turkish cinema.