Romantik kıskançlık ile bağlanma stilleri ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between romantic jealousy and attachment styles and self-esteem
- Tez No: 681753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma romantik ilişkisi bulunan bireylerin romantik kıskançlık düzeyleri, bağlanma stilleri ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma yetişkin bireyler üzerinde yürütülmüş ve kullanılan ölçeklerden elde edilen bulgular dahilinde yorumlanması amaçlanmıştır. İstanbul'da yaşayan 18-55 yaş aralığındaki bireyler araştırma grubunu oluşturmaktadır. Bu bireyler ele alınarak örneklem büyüklüğü 100 kişi olarak kabul edilmiştir. Araştırma genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 3 sorudan oluşan katılımcıların demografik özelliklerini içeren kişisel bilgi formu ile Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri ve Rosenberg Benlik Saygısı Envanteri olmak üzere 3 farklı ölçek kullanılmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Genel özellikler için frekans dağılım tablosu oluşturulmuştur. Ölçeklerin güvenilirlikleri Cronbach's Alpha katsayısı ile ölçülmüştür. Çalışmada kullanılan ölçeklerin ve alt boyutlarının toplam puanları hesaplanmış ve puanların normal dağılıma uygunluğunun belirlenmesi için Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin analizi için parametrik testler, normal dağılım göstermeyen verilerin analizi için parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda demografik değişkenler ile romantik kıskançlık ve benlik saygısı arasında anlamlı farklılık bulunmazken; bağlanma stilleri ile demografik değişkenler arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Bununla birlikte benlik saygısı ile bilişsel kıskançlık ve kaçınmacı ve kaygılı bağlanma arasında; kaygılı bağlanma ile davranışsal kıskançlık, bilişsel kıskançlık ve toplam kıskançlık arasında; duygusal kıskançlık ile kaçınmacı bağlanma arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda romantik ilişkilerdeki kıskançlığın azaltılması için bireylerin benlik saygısını yükseltici çalışmalar yapılması ile ilişkilerinden alınan doyumun artmasına katkı sağlanabileceği bununla birlikte benlik saygılarının yükseltilmesi adına bağlanma örüntüleri hakkında bireylere bilgi verilerek farkındalık kazanmaları ve bu doğrultuda benlik saygılarına katkı sunulabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between romantic jealousy levels, attachment styles and self-esteem of individuals with romantic relationships. The research was conducted on adults and it was aimed to be interpreted within the findings obtained from the scales used. Individuals between the ages of 18-55 living in Istanbul constitute the research group. By taking these individuals into consideration, the sample size was accepted as 100 people. The research was carried out with relational scanning model, one of the general scanning models. In the study, 3 different scales were used: a personal information form containing the demographic characteristics of the participants, consisting of 3 questions, and the multidimensional jealousy scale, the experiences in close relationships inventory and the Rosenberg self-esteem inventory. IBM SPSS 25.0 package program was used for data analysis. Frequency distribution table has been created for general properties. The reliability of the scales was measured by the Cronbach's Alpha coefficient. The total scores of the scales and sub-dimensions used in the study were calculated, and the Kolmogorov-Smirnov test was applied to determine the appropriateness of the scores to normal distribution. Parametric tests were used for the analysis of normally distributed data, and nonparametric tests were used for the analysis of data that did not show normal distribution. As a result of the study, there was no significant difference between demographic variables and romantic jealousy and self-esteem; There was a significant difference between attachment styles and demographic variables. However, between self-esteem and cognitive jealousy and avoidant and anxious attachment; between anxious attachment and behavioral jealousy, cognitive jealousy and total jealousy; It was observed that there was a significant relationship between emotional jealousy and avoidant attachment. As a result of the research, it is thought that in order to reduce jealousy in romantic relationships, studies that increase the self-esteem of individuals can contribute to the increase of satisfaction from their relationships. In addition, it is thought that in order to increase their self-esteem, individuals can be informed about their attachment patterns to gain awareness and contribute to their self-esteem in this direction.