Sıcak hava balon turizminde hizmet kalitesi ölçümü: Kapadokya Bölgesi'nde bir araştırma
Service quality measurement in hot air balloon tourism: A research in Cappadocia Region
  1. Tez No: 681823
  2. Yazar: BUĞCAN GÜVENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Turizm endüstrisi zaman içinde gelişmekte ve değişim göstermektedir. Bireylerin de seyahat anlayışlarındaki farklılaşmalar alternatif turizm kavramının önem kazanmasına neden olmaktadır. Ayrıca alternatif turizm türleri çeşitlilik göstermekte ve destinasyonlara birçok fayda sağlamaktadır. Macera turizmi ise öne çıkan alternatif turizm türlerinden bir tanesi olmakla birlikle hem Türkiye'de hem de dünyada gelişim göstermektedir. Macera turizmi faaliyetleri arasında düşünülebilen sıcak hava balon turizmi ülkemizde en çok Kapadokya Bölgesi'nde gerçekleştirilmektedir. Kapadokya Bölgesi ile birlikte özdeşleşen sıcak hava balonları yerli ve yabancı turistleri çekerek bulunduğu bölgeye ve dolayısıyla ülkemize birçok ekonomik fayda da sağlamaktadır. Ayrıca, Kapadokya Bölgesi dışında da sıcak hava balon turizmini cazip hale getirmek amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Sıcak hava balon turizminin bulunduğu bölgeye sağladığı faydalar düşünüldüğünde gelecekte bu hizmeti sunan işletmelerin de artacağı öngörülmektedir. Bu bağlamda işletmelerin sunduğu hizmet kalitesi de önem arz etmektedir. Ayrıca olumlu bir hizmet kalitesi bireylerin işletme tercihinde ve işletmelerin birbirleriyle rekabet edilebilirliğine etkisi bulunmaktadır. Hizmet kalitesini belirleme araçlarından en yaygın olarak kullanılan ölçek SERVQUAL ölçeğidir. Bu çalışmanın amacı, Kapadokya Bölgesi'nde sıcak hava balonu turizmine katılan bireylerin bekledikleri ve algıladıkları hizmet düzeylerini belirlemek ve literatüre katkı sağlamaktır. Bu amaçla, SERVQUAL ölçeği ile oluşturulmuş anket 391 katılımcıya uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve faktör analizi, T-testi ve Anova Testi gibi istatistiksel analizlerden faydalanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre hizmet kalitesini oluşturan alt boyutlardan sadece Teminkarlık boyutunun olumsuz olduğu ancak genel olarak hizmet kalitesinin olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism industry is developing and changing over time. The differences in the understanding of travel in individuals cause the concept of alternative tourism to gain importance. In addition, alternative tourism types vary and provide many benefits to destinations. Adventure tourism, for example, is one of the prominent alternative tourism types, as it is developing both in Turkey and in the world. Hot air balloon tourism, which can be considered among the adventure tourism activities, is in our country mostly carried out in the Cappadocia Region. Hot air balloons, which are identified with the Cappadocia Region, attract local and foreign tourists and provide many economic benefits to the region and therefore to our country. Moreover, there have been various studies carried out in order to make hot air balloon tourism attractive outside the Cappadocia Region. Considering the benefits of hot air balloon tourism to the region where it is located, it is predicted that the number of businesses offering this service will increase in the future. In this context, the quality of service offered by businesses is also important. Also, a positive service quality has an impact on individuals' business preference and the ability for businesses to compete with each other. The most widely used scale among the service quality determination tools is the SERVQUAL scale. The aim of this study is to determine the service levels expected and perceived by individuals participating in hot air balloon tourism in the Cappadocia Region and to contribute to the literature. For this purpose, the questionnaire created with the SERVQUAL scale was applied to 391 participants and the data obtained were analyzed with the SPSS package program. Convenience sampling method was used as the sampling method in the study and statistical analyzes such as factor analysis, T-test and Anova Test were used. According to the findings of the research, it was concluded that only the Assurance dimension, which is one of the sub-dimensions constituting the service quality, is negative, but the service quality is generally positive.