Üç farklı zihniyet açısından eğitim ve toplum: Mehmet Ali Şevki, Mehmet İzzet ve Mehmet Şemsettin Günaltay örneği
Education and society from three different mentality perspectives: Mehmet Ali Şevki, Mehmet İzzet and Mehmet Şemseddin Günaltay examples
- Tez No: 681899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İdeal bir toplumun nasıl olması gerektiği ve mevcut yaşantılardaki sıkıntıların ortayaçıkarılıp çözümler bulunması meselesi, tarihten günümüze bir çok düşünür tarafından tartışılmış ve fikirler üretilmiştir. Bu mesele, düşünürlerin Toplum Felsefesi, Eğitim Felsefesi ve Siyaset Felsefesi gibi alanlara olan ilgilerinin artmasını sağlamıştır. Antik Yunan Felsefesinde Sokrates'den, Platon'a Aristo'dan Farabi'ye, İbni Sina, Kant, Rousseau, Dewey, Hobbes, İbni Haldun, August Comte vb. tarihte ki birçok düşünürün ortaya koyduğu fikir ve akımlar zikredilen meselelerde canlılığını korumuştur. Osmanlı son dönem ve Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında, zikredilen hususta birçok düşünür çeşitli fikirler ve yenilikler önermiştir. Bu fikirlerin ve önerilerin ortak noktası ise, genellikle ülkemizde o dönemde var olan sıkıntıları belirlemek ve bu sıkıntıları çözüme kavuşturmak amacına yöneliktir. Bu bağlamda; Mehmet Ali Şevki, Mehmet İzzet ve Mehmet Şemseddin Günaltay'ın eğitim ve toplum hakkında ki eleştirileri ve önerileri ele alınmıştır. Toplumla ilgili fikirler din, milliyet, siyaset, medeniyet, toplumda var olan mevcut sıkıntılar ile çözüm yolları özelinde değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Düşünürlerin savunduğu ve etkilendiği fikirler tarihsel süreçte örtüşen fikirlerle bağlantılar kurulma amacında olunmuştur. Mukayese kısmında ise her üç düşünürün toplum ve eğitim konusundaki görüşleri, benzer ve farklı yönleriyle karşılaştırılmıştır. Sonuç kısmında ise üç düşünürümüzün değindiği meselelerin dünü ve bugünü ile ilgili bir değerlendirme yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER:Mehmet Ali Şevki,
Özet (Çeviri)
How an ideal society should be like and the issue of finding out the problems in current life and finding solutions to these problems have been discussed by a lot of philosophers from past to present. This issue has contributed to increase of interests in Social Philosophy, Philosophy of Education and Political Philosophy etc. In Ancient Greek philosophy from Socrates to Platon from Aristotales to Farabi, Ibni Sina, Immanuel Kant, Jean Jacque Rousseau, John Dewey, Thomas Hobbes, Ibni Khaldun , August Comte like a lot of philosophers' ideas and currents which they moot have preserved vitality throughout history. In last period of Ottoman Empire and Establishment years of Republic, Many philosophers have proposed several ideas and innovations about education and society. The common point of these ideas and suggestions is identify the issues which existed in that time and to solve these issues. In this context, Mehmet Ali Şevki, Mehmet İzzet and Mehmet Şemseddin Günaltay's criticisms and suggestions about education and society have been discussed. Ideasabout society, religion, nationality, politics and civilization have been evaluated with existing issues in society with specific solutions offered them. Ideas defended by philosophers and they have been influenced have been intended to establish a connection with overlapping ideas in historical process. On the comparative side, Ideas of three Philosophers on society and education have been compared with their similar and different aspects.In the conclusion part, an evaluation has been made about the past and present of the issues mentioned by our three philosophers.