COVID-19 sürecinde eğitimine evde devam eden ortaöğretim öğrencilerinin teknoloji bağımlılığı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of technology addiction levels of high school students continuing their education at home during the COVID-19 process
- Tez No: 682030
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gençlerin, pandemi ve pandeminin sebep olduğu sosyal izolasyon kapsamındaki uygulamalar sürecinde evden çıkamamaları ve okula gidememeleri, teknoloji kullanımlarına yönelik birtakım değişikliklere sebep olmuştur. Bu da gençlerin internette daha fazla zaman geçirmelerine ve teknoloji bağımlısı olmalarına ortam hazırlamıştır. Çalışmada Covid-19 pandemisinin ortaöğretim öğrencileri üzerindeki etkisini, sosyo-demografik özelliklere göre incelemek, Covid-19 pandemisi döneminde teknoloji kullanımlarındaki değişiklikleri belirlemek ve bu değişikliklerin teknoloji bağımlılık düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada ortaöğretim öğrencilerinin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Covid-19 pandemisi döneminde Teknoloji kullanımlarına ilişkin değişiklikleri tespit etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Teknoloji Kullanım Formu”ve Fatih Aydın (2017) tarafından geliştirilen“Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcı olan ortaöğretim öğrencilerinin sosyo-demografik özelliklerine göre; erkek olanların, internet bağlantısı olan telefona sahip olanların, bilgisayara sahip olanların, ikamet ettiği yerde kablolu/kablosuz internet erişimi bulunanların, teknoloji bağımlılık düzeylerinin anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmüştür. Katılımcı olan ortaöğretim öğrencilerinin teknoloji kullanımındaki özelliklerine göre; akıllı telefon kullananların, üye olduğu sosyal ağ platformu sayısı 4 ve üzeri olanların, sosyal medyaya girmek amacıyla internete bağlananların, günde internette daha uzun vakit geçirenlerin, internete her gün bağlananların, riskli kullanıcı olduğunu düşünenlerin, bilgisayar ve internet kullanımı nedeniyle fiziksel ve sosyal şikayetler yaşayanların teknoloji bağımlılık düzeyleri anlamlı derecede daha yüksektir. Katılımcı olan ortaöğretim öğrencilerinin pandemi sürecinde pandemiden önceki döneme göre teknoloji kullanım alışkanlıklarındaki değişiklikler incelendiğinde, günde ortalama bilgisayar kullanma süresi artanların, telefon ya da tablet kullanım süresi artanların, sosyal ağ platformlarında ve mesajlaşma uygulamalarında geçirdiği süresi artanların, çevrimiçi oyun veya konsol oyunu oynama süresi artanların, dijital medya, çevrimiçi müzik platformları ve çevrimiçi alışveriş sitelerinde geçirdiği süresi artanların, akademik başarısı azalanların, bilgisayar ve internet kullanımına bağlı olarak sosyal yaşantısı ve fiziksel sağlığı olumsuz etkilenenlerin teknolojik bağımlılık düzeylerinin anlamlı derecede daha yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The inability of young people to leave the house and go to school during the pandemic and the social isolation process caused by the pandemic has led to some changes in their use of technology. This has set to be more time for young people to spend more time on the internet and become addicted to technology. In the study, it was aimed to examine the impacts of the Covid-19 pandemic on high school students according to socio-demographic characteristics, to determine changes in technology usage during the Covid-19 pandemic and to examine the impact of these changes on technology addiction levels. In the study, ''Personel Information Form'' developed by the researcher to determine the socio-demographic characteristics of high school students, ''Technology Usage Form'' developed by the researcher to detect changes in technology usage during the Covid-19 pandemic and ''Technology Addiction Scale'' developed by Fatih Aydın (2017) were used. According to the socio-demographic characteristics of the high school students who are participants; male ones, those with internet connection phones, those who have computers, those who have wired/wireless internet access in their place of residence, technology addiction levels were found to be significantly higher. According to the characteristics of the participanting high school students in the use of technology; the technology addiction levels of those who use smartphones, those who have 4 or more social network platforms, those who connect to the internet to enter social media, those who spend longer on the internet every day, those who think they are risky users, those who experience physical and social complaints due to computer and internet usage have significantly higher levels of technology addiction. When the changes in the usage habits of participanting high school students compared to the period before the pandemic are examined, those who increase the average time use of computers per day, those whose phone or tablet usage time increases, those who increase their time spent on social networking platforms and messaging applications, those who increase the time to play online games or comsole games, whose who increase the time to spend on digital media, online music platforms and online shopping sites, those whose academic success decreases, those whose social life and physical health were negatively affected due to computer and internet usage were significantly higher.