Trafik kazalarında fiziksel etmenler ve güvenlik önlemlerinin yaralanmaya etkisi
The effect of physical factors and safety measures on injury in traffic accidents
  1. Tez No: 682043
  2. Yazar: MURAT ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma verileri, trafik kazası ile yaralanma sonucu adli makamlar tarafından 01 Ocak 2019 - 01 Ocak 2021 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne adli değerlendirme için yönlendirilmiş 332 olgunun genel adli ve epikriz raporlarının retrospektif dosya taramalarından elde edildi. Hastaneye ölü olarak kabul edilen hastalar ve eksik travma dosyası kayıtları olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Olguların 21'i (%9,1) çocuk, 212'si (%90,9) erişkin yaş grubundaydı. Tüm olguların yaş ortalaması 35,35±1,009 olduğu görülmüştür. Olguların yaklaşık üçte birinin (n=71, %30,6) 21-30 yaş grubunda olduğu görüldü. Araçların büyük çoğunluğunun (n=279, %84,0) otomobil olduğu görüldü. Araçların model yıllarına göre çoğunluğunu (n=205, %61,7) 2011-2020 yılları arasında üretilen araçların oluşturduğu görüldü. Olguların 161'inde (%48,49) kaza esnasında emniyet kemeri takılı iken, erkeklerin kadınlardan daha yüksek oranda emniyet kemeri takmış olduğu saptandı. Kırıkların en fazla önden çarpmalarda (n=57, %40,71) meydana geldiği görüldü. En fazla yaralanan organın akciğer (n=46, %13,9) olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The data of this study were obtained from the retrospective file scans of the general forensic and epicrisis reports of 332 cases who were referred to Aydın Adnan Menderes University Practice and Research Hospital for forensic evaluation between January 01, 2019 and January 01, 2021 by the judicial authorities as a result of traffic accident and injury. Patients admitted to the hospital as dead and patients with incomplete trauma file records were excluded from the study. Of the cases, 21 (9.1%) were children and 212 (90.9%) were adults. The mean age of all cases was 35.35±1.009. It was observed that approximately one third of the cases (n=71, 30.6%) were in the 21-30 age group. It was observed that the majority of the vehicles (n=279, 84.0%) were automobiles. It was observed that the majority of the vehicles (n=205, 61.7%) according to the model years consisted of vehicles produced between 2011 and 2020. While seat belts were worn in 161 (48.49%) of the cases, it was found that men wore seat belts at a higher rate than women. It was observed that fractures occurred mostly in frontal impacts (n=57, 40.71%). It was determined that the most injured organ was the lung (n=46, 13.9%).