Gastrointestinal sistem kanama tanısı ile takip edilen hastaların ilk alınan kan gazındaki hemoglobin ile hemogramdaki hemoglobin arasındaki ilişki
The relationship between hemoglobin in the first blood gas and hemoglobin in hemogram in patients with a diagnosis of gastrointestinal system bleeding
- Tez No: 682045
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN DEFNE DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Giriş ve amaç: GİS kanama gibi; çeşitli nedenlere bağlı ciddi kanamalarda tedaviye başlamak için laboratuvar sonuçlarının beklenmesi hasta için zaman kaybına neden olmaktadır. Acil servislerde yakın hemoglobin takibi gerektiren hastalar için güvenilir ve hızlı laboratuvar sonuçlarına ihtiyaç vardır. Acil servislerde ve yoğunbakım ünitelerinde kan gazı cihazlarının sayısı giderek artmaktadır. Ancak, kan gazı cihazları ile hematoloji laboratuvarı arasında, hemoglobin ölçümleriyle ilgili olarak farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, kan gazı ve hematoloji hemoglobin sonuçlarının birbiri yerine kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için yapılmıştır. Yöntem: Çalışmaya, 15 Mart 2020 - 31 Aralık 2020 tarihleri arasında acil servise GİS kanama semptomları ile başvurup takiplerinde GİS kanama tanısı kesinleşen hastalardan, ilk başvurusunda hemogram ve kan gazı örneği alınan hastalar dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil ettiğimiz 237 hastanın hematoloji laboratuvarındaki ortalama hemoglobin değeri 8,86±2,88 g/dl iken kan gazındaki ortalama hemoglobin değeri 9,43±3,84 g/dl çıkmıştır. Hemogramın ortalama çıkış süresi 14,04±11,27 dakika iken kan gazları için bu süre 8,05±7,84 dakika olarak hesap edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Such as GIS bleeding; waiting for laboratory results to start treatment in severe bleeding due to various reasons causes a loss of time for the patient. In such cases, the medical intervention to the patient is made according to the patient's clinic and laboratory tests. The number of blood gas devices is increasing in emergency departments and intensive care units. However, there are differences between blood gas devices and the hematology laboratory regarding hemoglobin measurements. This study was conducted to determine whether blood gas and hematology hemoglobin results can be used interchangeably. Methods: Patients who applied to the emergency department with GIS bleeding symptoms between March 15, 2020 and December 31, 2020 and whose GIS bleeding was confirmed in their follow-up, were included in the study, whose hemogram and blood gas samples were taken at the first application. Results: While the mean hemoglobin value in the hematology laboratory of the 237 patients we included in the study was 8.86±2.88 g/dl, the mean hemoglobin value in the blood gas was 9.43±3.84 g/dl. While the mean exit time of the hemogram was 14.04±11.27 minutes, this time was calculated as 8.05 ±7.84 minutes for blood gases.