Ntera2 hücre hattında retinoik asit'in hippo yolağında görevli AMOT, LATS1 ve LATS2 gen ekspresyonlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of retinoic acid in ntera2 cell line on AMOT, LATS1 AND LATS2 genes expressions in the hippo pathway
  1. Tez No: 682227
  2. Yazar: BİLGE TELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM İZCİ AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hippo yolu ilk olarak yirmi yıl önce doku büyümesi için Drosophila melanogaster'de tanımlanmış ve son birkaç yıl içinde hem Drosophila melanogaster hem de memelilerde yoğun olarak incelenen bir konu haline gelmiştir. Hippo yolu, hücre proliferasyonunu inhibe ederek, apoptozu teşvik ederek ve kök/progenitör hücre farklılaşmasını düzenleyerek, organ boyutunun ve tümörogenezin düzenlenmesinde anahtar bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada NTera2 hücre hattına DMSO ve (5 µM, 10 µM, 15 µM) RA ile muamele sonucunda Hippo yolu düzenleyicisi olan Angiomotin (AMOT) ve Hippo yolu bileşeni olan Large Tumor Suppressor1/2(LATS1/2)'de meydana gelen gen ekspresyon düzey değişimleri Real-Time PCR cihazı yöntemi ile saptandı. Çalışmamızda AMOT, LATS1 ve LATS2 genlerinin doz grupları ile kontrol grubuna göre ekspresyon seviyeleri incelendi. Ayrıca çalışmamızdaki genlerin ekspresyon seviyeleri arasındaki korelasyon tüm deney gruplarında araştırıldı. Genlerin ekspresyon seviyeleri kontrol grubuna göre kıyaslanarak istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The hippo pathway was first described for tissue growth in Drosophila melanogaster two decades ago and has become a subject of intense study over the past few years in both Drosophila melanogaster and mammals. The hippo pathway plays a key role in regulating organ size and tumorigenesis by inhibiting cell proliferation, promoting apoptosis, and regulating stem/progenitor cell differentiation. In this study, the gene expression level changes in AMOT, which is the regulator of the Hippo pathway, and LATS1/2, which is the component of the Hippo pathway, as a result of treatment of the NTera2 cell line with DMSO and (5 µM, 10 µM, 15 µM) RA were determined by the Real-Time PCR method. In our study, the expression levels of AMOT, LATS1 and LATS2 genes were examined compared to dose groups and control group. In addition, the correlation between the expression levels of the genes in our study was investigated in all experimental groups. Expression levels of genes were statistically evaluated by comparing them with the control group.