COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş bireylerde uzamsal navigasyonun ve postüral stabilitenin incelenmesi
Evaluation of postural stability and spatial navigation in individuals WHO have had COVID-19 infection
  1. Tez No: 682364
  2. Yazar: ERTUĞRUL GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş bireylerde olası sekelleri inceleyebilmek için postüral stabilite ve uzamsal navigasyondaki değişiklikler incelendi. Çalışma Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nde COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş ve geçirmemiş 50 kadın ve 50 erkek olmak üzere toplamda 100 bireyde yapıldı. İlk olarak anamnez alındı ve baş dönmesi engellilik anketi uygulandı. Denge sistemi değerlendirilmesinde modifiye denge duyu interaksiyonu klinik testinde istatistiksel olarak anlamlı sonuç elde edilmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate postural stability and spatial navigation changes in individuals who have had COVID-19 infection. The study was carried out on 100 individuals, 25 female and 25 male with COVID-19 infection and 25 female and 25 male without COVID-19 infection, at Medipol University Hospital. Firstly, history and Dizziness Handicap Inventory was applied. In the evaluation of the balance system, no statistically significant results were obtained in the modified clinical test of sensory interaction balance (p>0,05).