Temel kimyasal denkleminin chapman-kolmogorov denklemleriyle bağlantısı ve çözüm metotları
Chemical master equation's relation with chapman-kolmogorov equations and its solution methods
- Tez No: 682449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ALTINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Biyokimyasal reaksiyonlar, birbirleriyle farklı reaksiyon kanalları aracılığıyla etkileşime giren farklı türlerden oluşan reaksiyon ağlarıdır. Stokastik yaklaşım, bu reaksiyon ağlarını sistemin dinamiklerini tanımlayan olasılık fonksiyonunun zamana göre türevi olan Temel Kimyasal Denklemi (TKD) yoluyla modeller. TKD, Chapman-Kolmogorov denklemleriyle çakışan bir Adi Diferansiyel Denklem (ADD) sistemi oluşturur. Bu çalışmada, TKD ve TKD'nin Chapman-Kolmogorov denklemleri ile bağıntısını açıkladık. Bu bağıntıyı kullanarak farklı boyuttaki reaksiyon ağları için TKD'nin analitik çözümlerini elde ettik. Ayrıca monomoleküler reaksiyon ağları için TKD'nin analitik çözümlerini analiz ettik ve Sonlu Konum İzdüşüm algoritmasının kısa bir özetini verdik.
Özet (Çeviri)
Biochemical reactions are reaction networks involving different species interacting with each other via various reaction channels. The stochastic approach models these reaction networks via Chemical Master Equation (CME) which is the time derivative of the probability function defining the dynamics of the system. This equation forms an ODE system which coincides with Chapman-Kolmogorov equations. In this study, we explained CME and its relations with Chapman-Kolmogorov equations. By using these relations, we obtain the analytical solutions of CME for systems with different sizes. We also analyzed the analytical solution of CME for monomolecular reaction systems and give a brief summary of Finite State Projection algorithm.