Nesnelerin interneti tabanlı bir araç takip sisteminin tasarımı ve analizi
Design and analysis of an internet of things based vehicle tracking system
- Tez No: 682482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BERKAN AYDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kendisine duyulan ilgiden dolayı sürekli gelişim halinde olan takip sistemleri, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte giderek artan bir kullanıma alanına kavuştuğu görülmektedir. Büyük filolara sahip firmaların kullanımıyla sınırlı kalmayan bireysel olarak da kullanımını arttıran araç takip sistemleri nesne takibinde de kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında Nesnelerin İnterneti tabanlı bir sistem tasarlanmıştır. Hareket halindeki araç veya nesneye ait konum bilgileri alınarak harita üzerinde gerçek zamanlı olacak şekilde anlık gösterilme işlemi sağlanmıştır. Hız bilgisi, küresel konumlandırma sistemi tarafından elde edilen verilerden hesaplanarak araçlarda gerçek zamanlı olarak test edilmiştir. Ayrıca harita üzerinde belirlenecek sınırların dışına çıkan, hareket halindeki araç veya nesnenin bölgeyi terk ettikleri, anlık olarak tespit edilip belirlenen ilgililere gerekli bilgilendirme işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilmiştir. Belirlenen hız sınırının ihlal edilmesi veya oluşturulan güvenli alan dışına çıkılması halinde sistem tarafından gerekli güvenlik protokolleri devreye alınarak, bünyesinde tanımlı bulunan iletişim kanallarına gerekli bilgilendirmeler otomatik olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tracking systems, which are in continuous development due to the interest in them, seem to have an increasing use area with the advancement of technology. Vehicle tracking systems, which are not limited to the use of companies with large fleets, but also increase their use individually, are also used in object tracking. In this thesis, an Internet of Things based system is designed. By taking the location information of the vehicle or object in motion, real-time display on the map is provided. Speed information was calculated from the data obtained by the global positioning system and tested in real time on vehicles. In addition, necessary notifications were automatically carried out to those concerned, who were instantly detected and determined that the vehicle or object in motion, which went beyond the boundaries to be determined on the map, had left the area. In case of violating the determined speed limit or going out of the created safe area, the necessary security protocols were activated by the system, and the necessary notifications were made automatically to the communication channels defined within it.