Nohutta türler arası F2 melezlerde bakla dökme, çiçeklenme zamanı ve çiçek renginin kalıtımı
Inheritance of pod shattering, flowering time and flower color in interspecific crosses of chickpea
- Tez No: 682547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Yabani türlerde neslin devamlılığını sağlayan bakla dökme olayı tarımsal üretimde kültürü yapılan birçok bitkide önemli bir sorun oluşturmaktadır. Yemeklik tane baklagillerde bakla dökme genotip ve çevre şartlarına bağlı olarak önemli verim kayıplarına neden olmaktadır. Bu araştırma kültürü yapılan nohut C. arietinum L. türüne ait Gökçe çeşidi ile progenitör türü C. reticulatum genotipleri arasında yapılan melezlerden elde edilen F2 populasyonlarda bakla dökme oranı ve çiçek renginin kalıtımını belirlemek amacıyla, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Osmanbey Yerleşkesi Tarımsal Uygulama alanında yürütülmüştür. Çalışmada 5 F2 populasyonuna (Gökçe x Eğil_065, Gökçe x Bari1_092, Gökçe x Bari2_072, Gökçe x Bari3_072 ve Gökçe x Cudi1_022) ait sırasıyla 174, 171, 108, 138 ve 104 genotipten oluşan toplamda 695 hat değerlendirilmiştir. Bakla dökme oranı ve çiçek rengine ait kalıtım tahminleri histogram grafikleri ve Ki Kare metodu ile belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre bakla dökme oranlarına ait histogram grafiklerinin sürekli dağılış gösterdiği ve karakterin kantitatif kalıtıma sahip olup birden fazla gen tarafından kontrol edildiği gözlenmiştir. Çiçek rengi kalıtımının 2 populasyonda (Gökçe x Eğil_065 ve Gökçe x Cudi1_022 ) kesikli dağılım gösterdiği ve Ki Kare testine göre 3:1 Mendel açılımına uyum gösterdiği ve karakterin tek gen tarafından kontrol edildiği belirlenirken diğer populasyonlarda (Gökçe x Bari1_092, Gökçe x Bari2_072 ve Gökçe x Bari3_072), çiçek rengi açılımının genetik distorsiyon gösterdiği gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
Pod shattering when provided by the generation in wild species is an important problem in many plants cultured in eventual agricultural production. Broad bean / seed casting causes yield losses in food legumes depending on the genotype and environmental conditions. Determining the inheritance of pod / seed breakdown and color in F2 populations obtained from crosses between Gökçe variety belonging to the genotypes of the genotypes of the genotypes of the genotype of C. arietinum L. and the progenitor type C. In the study, a total of 695 lines consisting of 174, 171, 108, 138 and 104 genotypes of 5 F2 populations (Gökçe x Eğil_065, Gökçe x Bari1_092, Gökçe x Bari2_072, Gökçe x Bari3_072 and Gökçe x Cudi1_022) were evaluated. Inheritance estimates of pod / seed breakdown and flower color translated by histogram graphs and Chi-Square method. According to the results obtained from the study, in the continuous distribution of the histogram graphics of the pod / seed breakdown and the quantitative inheritance of the character, the control is reviewed by more than one gene. Flower color inheritance shows discontinuous distribution in 2 populations (Gökçe x Eğil_065 and Gökçe x Cudi1_022) and adapts to 3: 1 Mendelian expansion according to the Chi-Square test and the control options of the character by a single gene in other populations (Gökçe x Bari1_092, Gökçe x Bari2_072 and Gökçe x Bari3_072), it has been observed that the flower color does not match 3: 1 Mendelian expression and is controlled by more than