Yönetici hemşirelerin mizah tarzları ile çatışma yönetimi stratejileri: Hemşireler tarafından bir değerlendirme
Nurse managers strategies of conflict management with humor styles : An evaluation by nurses
  1. Tez No: 682768
  2. Yazar: BÜŞRA CANSU KARVEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mizah yaşamımızın her alanında karşımıza çıkabilmektedir. Yöneticiler ve hemşireler arasında gerçekleşen mizahi ilişkiler çalışma ortamındaki yönetsel ilişkilerin yumuşatılması ve stresin azaltılması amacıyla gerçekleşebilmektedir. Bu araştırma, yönetici hemşirelerin mizah tarzları ile çatışma yönetim stratejileri arasındaki ilişkiyi hemşirelerin algılarına dayalı olarak incelemeyi amaçlayan tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini İstanbul'da bulunan bir özel, bir kamu ve bir üniversite hastanesinde çalışan toplam 1244 hemşire oluşturmaktadır. Araştırma verileri katılımcılara Kasım 2019 – Şubat 2020 tarihleri arasında uygulanan; tanıtıcı bilgi formu, mizah yaşantıları ölçeği ve çatışma yönetimi stratejileri ölçeğini içeren anket doğrultusunda elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analiz aşamasında SPSS 25.0 (Statistical Packagefor Social Sciences) paket progaramı kullanılmıştır. Araştırma verileri incelendiğinde; katılımcıların büyük çoğunluğunun, kadın (%89,5), evli (%69,2) ve lisans mezunu (73,1) hemşireler olduğu görülmektedir. Hemşirelerin yönetici hemşirelerde algıladıkları mizah tarzları puan ortalaması en yüksek“katılımcı mizah”alt boyutunda ve en düşük“saldırgan mizah”alt boyutundadır. Bu durum yönetici hemşirelerin kişiler arası gerilimi azaltan, başkalarını eğlendiren ve ilişkileri kolaylaştıran kişiler olduklarını ve olumsuz mizah tarzlarını daha az kullandıklarını göstermektedir. Hemşirelerin yönetici hemşirelerinde algıladıkları çatışma yönetim stratejilerinde en yüksek puan ortalaması bütünleşme stratejisinde ve en düşük puan ortalaması kaçınma stratejisindedir. Hemşirelerin algıladığı yönetici hemşirelerin kullandıkları mizah tarzları ile çatışma yönetimi stratejileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin algıladığı yönetici hemşirelerinin mizah tarzlarının çatışma yönetim stratejilerinde etkisinin olduğu ve bu etkinin orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte tüm çatışma yönetim stratejilerinde mizah tarzlarından kendini geliştirici mizahın etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Humor can appear in every aspect of our lives. Humorous relations between managers and nurses can be realized in order to soften the managerial relations in the working environment and to reduce stress. This research was carried out in a descriptive and relationship-seeking design, which aimed to examine the relationship between nurses' humor styles and conflict management strategies based on nurses' perceptions. The sample of the study consists of a total of 1244 nurses working in a private, a public and a university hospital in Istanbul. The research data were applied to the participants between November 2019 – February 2020; Introductory information form, humor experiences scale and conflict management strategies scale were obtained in line with the questionnaire. SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences) package program was used in the analysis of the obtained data. When the research data is examined; It is seen that the majority of the participants are female (89.5%), married (69.2%) and graduate (73.1%) nurses. The average score of the humor styles perceived by the nurses in the manager nurses is in the“participatory humor”sub-dimension and the lowest in the“aggressive humor”sub-dimension. This shows that nurse managers are people who reduce interpersonal tension, entertain others and facilitate relationships, and they use negative humor styles less. In the conflict management strategies perceived by nurses in managerial nurses, the highest score average is in the integration strategy and the lowest score average is in the avoidance strategy. It has been determined that there is a statistically significant relationship between the humor styles used by the nurse managers and the conflict management strategies perceived by the nurses. It was determined that the humor styles of the nurse managers perceived by the nurses influenced the conflict management strategies and this effect was moderate. However, it has been determined that self-improving humor, one of the humor styles, influences all conflict management strategies.