Effects of soil reinforcement on seismic performance of low-to-medium rise buildings
Zemin donatısının düşük ve orta katlı binaların sismik performansı üzerinde etkileri
- Tez No: 682850
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EDİNÇLİLER BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Zemin donatısı, zeminin rijitliği ve mukavemetini arttırmak için kullanılır. Taşıma kapasitesini artırmak ve zemin temelinin oturmasını azaltmak için geogrid yardımıyla yapılacak bir zemin güçlendirmesi geniş çapta incelenmiştir. Geosentetik takviyeli zemin yönteminin kısaca prensibi, zemin içerisinde yatay olarak oluşturulan katmanların zeminin çekme gerilmesini azaltmasıyla gerçekleşmesidir. Bu çalışma, deprem etkilerinin azaltılması için deprem yükleri altında az ve orta katlı binalar için önerilen bir geogrid güçlendirme sisteminin uygulanabilirliğini ve etkinliğini belirlemeyi amaçlamıştır. Önerilen zemin donatısı sisteminin etkinliğini gözlemlemek için zemin güçlendirilerek ve güçlendirilmeden bir seri sarsma masası deneyleri yapılmıştır. Yapı ve zemin davranışını birlikte belirlemek için bir deney düzeneği tasarlanmıştır. Kat sayısı, geogrid katman sayısı ve yer hareketi karakteristiğinin etkileri değerlendirilmiş ve tüm bu parametrelerin sistem üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Geogrid uzunluğunun (L) bina temel genişliğine (B) oranının statik yükler altında deneysel sonuçları etkilediğini gösteren birçok deneysel çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada L/B oranı 2.3 olarak alınmıştır. Bu değer, deney düzeneğindeki sınırlamalar nedeniyle mümkün olan en yüksek L/B oranıdır. Deney sonuçları değerlendirildiğinde, önerilen donatı sisteminin binanın yatay ivmelerini, zemindeki yatay yer değiştirmeleri, ve kat yer değiştirmesini azaltabileceği açıkça görülmektedir. Bu sistem sayesinde zeminde geogrid donatı sistemi olmadan zeminden yapıya aktarılan sismik enerji azaltılabilir. Bu nedenle, önerilen geogrid donatı sistemi, yapıların kuvvetli yer hareketlerine karşı sismik direnç kapasitesini geliştirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Soil reinforcement is used to improve the stiffness and strength of soil. The benefits of reinforcement inclusions within soil mass to increase the bearing capacity and reduce the settlement of soil foundation have been widely studied. The principle of geosynthetic reinforced soil method briefly is to deploy horizontal layers of closely spaced tensile inclusion in the fill material to achieve stability of a soil mass. This study aimed to determine the applicability and effectiveness of a proposed geogrid reinforcement system for low-rise and mid-rise buildings under earthquake loadings to mitigate earthquake effects. In order to observe the effectiveness of the proposed reinforcement system, a set of shaking table experiments were carried out with and without soil reinforcement. To determine structure and soil behavior together, an experimental set-up was desgined. The effects of the number of the story, the number of geogrids layers and ground motion characteristic were evaluated and the effects of all these parameters on system were investigated. There are many experimental studies showing that the ratio of geogrid length (L) to building foundation width (B) affects experimental results under static loads. In this study, the L/B ratio was taken as 2.3. This value is the highest possible L/B ratio due to limitations in the experimental setup. When the results of experiments are evaluated, it is clearly seen that proposed reinforcement system can reduce the horizontal accelerations, horizontal drifts in the soil, story displacement of the building. The seismic energy transmitted from ground to the structure without geogrid reinforcement system in the soil can be decreased through this system. Therefore, proposed geogrid reinforcement system can be used to improve the seismic resistance capacity of the structures against strong ground motions.