Sporcularda alt ekstremite yaralanmalarının önlenmesinde nöromusküler eğitimin etkisi: Meta analiz çalışması
The effect of neuromuscular training on the prevention of lower extremity injuries in athletes: A meta-analysis study
- Tez No: 682963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Nöromusküler eğitimin (NME) sporcularda alt ekstremite, diz ve ayak-ayak bileği yaralanmalarının önlenmesindeki etkisini meta analizi yöntemi kullanarak belirlemek ve etkinliğini derleyerek sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Zaman sınırlaması yapılmaksızın (son tarama tarihi 30.03.2021) bilimsel dergilerde yayınlanmış olan tam metin araştırmalar taranmıştır. Verileri toplamak için EBSCOhost, Pubmed, PEDRo, CINAHL ve ULAKBİM veritabanları kullanılmış ve tarama sonucu elde edilen uygun randomize kontrollü çalışmalar ile kohort çalışmaları meta analize dâhil edilmiştir. Araştırmada veri toplama amacı ile;“nöromusküler eğitim/egzersiz, proprioseptif eğitim/egzersiz, plyometrik eğitim/egzersizler, denge eğitimi/egzersizi, senserimotor eğitim/egzersiz, sporcu, spor yaralanmaları, ayak bileği yaralanmaları, ayak bileği burkulmaları, diz yaralanmaları, Ön Çapraz Bağ yaralanmaları”anahtar kelimelerinin Türkçe ve İngilizce farklı kombinasyonları kullanılarak literatür taraması yapılmıştır. Veriler JAMOVI programı kullanarak analiz edilmiş ve META analizi için MAJOR (V1.1.1) paketi kullanılmıştır. Çalışmalar arası heterojen bir yapı olduğunda Random effects ile çözümleme yapılmış ve model tahmincisi olarak Hedges yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of neuromuscular training on the prevention of lower extremity, knee and foot-ankle injuries in athletes using meta-analysis method and to present its effectiveness by compiling. Material and Methods: Full-text studies published in scientific journals were scanned without any time limit (last date of scanning 30.03.2021). EBSCOhost, Pubmed, PEDRo, CINAHL, and ULAKBİM databases were used to collect data and appropriate randomized controlled studies and cohort studies obtained as a result of screening were included in the meta-analysis. For the purpose of data collection in the research; the keywords“Neuromuscular training/exercise, proprioceptive training/exercise, plyometric training/exercise, balance training/exercise, senserimotor training/exersise, athlete, sports injuries, ankle injuries, ankle sprains, knee injuries, Anterior Cruciate Ligament injury”in Turkish and English. A literature review was conducted using combinations of these words. Data were analyzed using JAMOVI program and MAJOR (V1.1.1) package was used for META analysis. When there was a heterogeneous structure between studies, analysis was made with Random effects and Hedges method was used as a model estimator.