Toplu konutlarda yangın güvenliği standartları üzerine bir alan araştırması
A field study on fire safety standarts in mass housing
  1. Tez No: 683044
  2. Yazar: KAMURAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada; ilgili mevzuat ve araştırmalardan yaralanarak, toplu konutlarda yanma, yangın ve yangın söndürmede kullanılan tesis ekipman ve yöntemler hakkında genel bilgilendirmeler yapılarak, yangın güvenliği standartları ve bu konularda alınması gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri üzerine araştırmalar yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde; güvenlik endişesi irdelenmiştir bu endişelerden yangın güvenliği konusuna genel bir giriş yapılmış ve gerekliliğinin önemine değinilmiştir. İkinci bölümde; konut ve toplu konutların oluşum ve gelişmelerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde; yanma ve yangın konusunda genel bilgiler verilmiş, yangın güvenlik önlemleri, çeşitleri ve bu konularla ilgili yönetmelik ve standartlar araştırılmış, yangın ekipmanları ile ilgili bakım ve periyodik kontrol konusuna değinilmiş olup, yangın ekipmanları bakım periyodları ve kontrol hususları araştırılmış ve Türkiye'de toplu konutlardaki yangın güvenliği önlemleri değerlendirilmiş yangın risklerine karşı alınması gerekli önlemleri değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde; Yangın güvenliği önlemleri iş sağlığı ve güvenliği bakımından değerlendirmesi yapılmış kategorilendirerek saha araştırması kapsamında sekiz adet örnek toplu konut gözlemlenmiş ve sonuçlar grafik yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Tüm bu çalışmalar ile varılan sonuçlar, değerlendirilmeler ve öneriler beşinci bölümde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; By making use of the relevant legislation and research, general information was given about the facility equipment and methods used in combustion, fire and fire extinguishing in mass housing, and research was carried out on fire safety standards and the necessary occupational health and safety measures to be taken in these matters. In the first part of the study; safety concern has been examined, a general introduction to fire safety has been made from these concerns and the importance of its necessity has been mentioned. In the second part; The formation and development of housing and mass housing are mentioned. In the third part; General information on combustion and fire was given, fire safety precautions, types and regulations and standards related to these issues were researched, maintenance and periodic control of fire equipment was mentioned, fire equipment maintenance periods and control issues were researched and fire safety in mass housing in Turkey. measures to be taken against fire risks were evaluated In the fourth section; Fire safety measures were evaluated in terms of occupational health and safety, and eight sample housing estates were observed within the scope of field research by categorizing them and the results were compared with the graphic method. The conclusions, evaluations and recommendations of all these studies are discussed in the fifth chapter.