COVID-19'a bağlı yaşanan korkunun kadınlardaki duygusal iştah ve yeme davranışlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of fear due to COVID-19 on emotional appeal and eating behaviors in wome
  1. Tez No: 683718
  2. Yazar: SEVDENUR YETKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASGHAR AMANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Duygusal yeme, açlık hissi olmadan veya öğün zamanı gelmeden yalnızca duygu durumuna cevap olarak ortaya çıkan bir davranıştır. COVID-19 sürecinde sürekli duyulan ve izlenen haberler, salgına yakalanma endişesi ve sosyal izolasyon gibi birçok faktör bireylerin psikolojik olarak etkilenerek stres düzeylerinin artmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak korku ve endişe gibi duygu durumlarını ortaya çıkararak duygusal yeme davranışlarının oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Çalışmaya özel bir güzellik merkezinde hizmet almakta olan, gönüllülükleri esas alınan 18-65 yaş arasındaki 140 kadın birey dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgiler Formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği, Duygusal İştah Anketi (DİA), Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ), Besin Tüketim Sıklığı Formu ve 24 Saatlik Besin Tüketim Kaydı kullanılmıştır. Katılımcılar Beden Kütle İndekslerine (BKİ) göre %4,3 oranında zayıf, %72,2 oranında normal, %23,5 oranında şişman bireylerden oluşmaktadır. COVID-19 Korkusu Ölçeği'ne göre ortalama düzeyde bir korkuya sahip oldukları (16,6) görülmüştür. Bireylerde %63 oranında iştah artışı, %45 oranında kilo artışı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotional eating is a behavior that occurs only in response to mood, without feeling hungry or at meal time. Many factors such as the news constantly heard and watched during the COVID-19 process, the anxiety of catching an epidemic and social isolation cause individuals to increase their stress levels by being psychologically affected. For this reason, it prepares the ground for the formation of emotional eating behavior by revealing the feelings of fear and anxiety. 140 female individuals between the ages of 18-65, who are taking service in a private beauty center and based on their volunteerism, were included in the study. As data collection tools; Personal Information Form, COVID-19 Fear Scale, Emotional Appetite Questionnaire (SIA), Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ), Food Frequency Form and 24-Hour Food Consumption Record were used. According to their Body Mass Index (BMI), the participants consisted of 4.3% underweight, 72.2% normal and 23.5% obese individuals. They were found to have an average level of fear (16,6) according to the COVID-19 Fear scale. It has been observed that there is an increase in appetite at the rate of 63% and weight gain at the rate of 45% in individuals.