Gelir dağılımı sorunu ve mülkiyet kavramı dolayımıyla kamu maliyesini yeniden düşünmek
Reconsidering public finance through the problem of income distribution and the concept of property
- Tez No: 683730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT KARAHANOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Neoliberal politikalarla büyüme hedefinin arkasına atılan gelir dağılımı sorunu 2008 krizi ile tekrar gündeme gelmiş ve en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Gelir dağılımı eşitsizliği emek ve sermaye geliri eşitsizliğinden oluşmaktadır. Günümüzde eşitsizlik denilince akla çoğunlukla emek gelirindeki eşitsizlik gelse de eşitsizliğin ana kaynağı sermaye gelirindeki eşitsizliktir. Sermaye gelirindeki eşitsizliğin ardında yatan sebep 17.yüzyılda John Locke tarafından geliştirilen liberal kuramın temeli olan özel mülkiyet teorisidir. Bu teoriyle birlikte meşrulaşan sermaye birikimi kapitalist üretim tarzı ve devlet politikaları giderek büyümüştür. 18. Yüzyıldan itibaren sadece keynesyen politikaların uygulandığı 1910-1950 yılları arasında birikimi yavaşlamış hatta azalmıştır. Bu bağlamda bu tezde gelir dağılımı sorunu mülkiyet temelinde ele alınacak ve bu sorunu gidermek için sunulan yeni kamu maliyesi arayışlarına yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The problem of income distribution, which was thrown behind the growth target with neoliberal policies, came to the fore again with 2008 crisis and became one of the most discussed issues. Income distribution inequality consist of labor and capital inequality. Although, when mentioned inequality, inequality in labor income often comes to mind nowadays, the main source of inequality is inequality in capital income. The reason behind the inequality in capital income is the theory of private property, which was the basis of the liberal theory developed by John Locke in the 17th century. Capital accumulation that was legitimized with this theory has grown with support of capitalist production style and state policies. Only after the implementation of Keynesian policies in 18th centruy, its accumulation slowed down and even decreased. In this context, the problem of income distribution on the basis of ownership will be discussed and new public finance researches that were offered as a solution to solve this problem will be included.