'Klemantin mandarini-22D x Red şadok' ve 'Klemantin mandarini-22D x Rio Red Altıntopu' melezlemelerinden elde edilmiş turunçgil bitkilerinin morfolojik karakterizasyonu ve ploidi seviyelerinin belirlenmesi
Determination of morphological characterization and ploidi levels of citrus plants obtained from hybridisations of 'Clementine mandarin-22D x Red shaddock' and 'Clementine mandarin-22D x rioRred grapefruit '
  1. Tez No: 683968
  2. Yazar: NİDA BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YEŞİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmada renkli, çekirdeksiz ve farklı dönemde olgunlaşan çeşitler elde etmek için daha önce yapılmış olan Klemantin mandarini-22D x Rio Red altıntopu ve Klemantin mandarini-22D x Red şadok melezlemesiyle elde edilmiş ve araziye dikilmiş olan melez bitkilerin morfolojik karakterizasyonu yapılmış; ayrıca ploidi seviyeleri ve stomal özellikleri belirlenmiştir. Her iki popülasyonda genetik çeşitliliği belirlemek amacıyla ayrı ayrı morfolojik karekterizasyon yapılmıştır. Bunun için her bitkide 15 farklı morfolojik özellik incelenmiştir. Ayrıca, morfolojik karakterizasyon sonucu elde edilen verilerde, melezlerin populasyon içindeki benzerlik katsayısı, temel bileşenler analizi (PCA) ve kümeleme analizi yapılarak morfolojik dendogram oluşturulmuştur. Klemantin mandarini-22D x Rio Red altıntopu melezlerinde PCA analizi sonucunda 5 temel faktörün %72.01'inin tanımladığı saptanmıştır. Klemantin mandarini-22D x Red şadok melezlerinde ise PCA analizi sonucunda 5 temel faktörün popülasyon varyansının %74.11'inin tanımladığı saptanmıştır. Kümeleme analizi sonuçlarına göre, Klemantin mandarini-22D x Rio Red altıntopu melezi 72 birey içerisindeki minimum benzerlik indeksi %34.92, Klemantin mandarini-22D x Red şadok melezi 75 birey içerisindeki minimum benzerlik indeksi ise %36.30 olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, morphological characterization of hybrid plants that were obtained by hybridizing the previously made Clementine mandarin-22D x Rio Red grapefruit and Clementine mandarin-22D x Red shaddock to obtain colorful, seedless and maturing varieties in different periods was performed; in addition, ploidy levels and stomal characteristics of the plants were determined. In order to determine the genetic diversity in both populations, morphological characterization was carried out separately. For this purpose, 15 different morphological characteristics of each plants were used in each plant. In addition, morphological dendrograms were created by performing similarity coefficient, principal components analysis (PCA) and cluster analysis of hybrids in the population by using the data obtained as a result of morphological characterization. The first five factor scores contained 72.01 % the total multivariate variation of Clementine mandarin-22D x Rio Red grapefruit hybrid population. Similarly, the top five factor score included 74.11% of the total multivariate variation of the Clementine mandarin-22D X Red Shaddock hybrid population. According to a cluster analysis, the minimum similarity index of the Clementine mandarin-22D x Rio Red grapefruit population consists of 72 hybrids was 34.92%. In the Clementine mandarini-22d x Red shaddock hybrid population consisting of 75 individuals, the minimum similarity index was 36.30%