Gaz türbinli motor projeleri için stratejik kaynak yönetimi: Tasarım prosesleri için değer mühendisliği yaklaşımı
Gaz türbi̇nli̇ motor projeleri̇ i̇çi̇n strateji̇k kaynak yöneti̇mi̇: Tasarim prosesleri̇ i̇çi̇n değer mühendi̇sli̇ği̇ yaklaşimi
- Tez No: 684028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YURDUN ORBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Havacılık sektöründe faaliyet gösteren ve gaz türbinli motor projeleri gerçekleştiren bir firmanın tasarım müdürlüğü bünyesinde yapılan bu çalışmada proje süresince görev alan ve farklı disiplinlerde faaliyet gösteren insan kaynağının çalışma değerini, değer mühendisliği yaklaşımı kullanılarak, %80 ve üzerinde bir değere arttırmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda ilk olarak, ele alınan müdürlükte görev alan disiplinlerin gerçekleştirdikleri fonksiyonlar belirlenmiş ve sınıflandırılmış, FAST diyagramları ile gerçekleştirdikleri süreçler görselleştirilmiştir. Sonrasında, istenmeyen fonksiyon adetleri ve bu fonksiyonlara harcanan iş yükü göz önünde bulundurularak disiplinlerin mevcut çalışma değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda en düşük değere sahip olan disiplinden başlanarak, disiplinlerin gerçekleştirdikleri istenmeyen fonksiyon adetleri ve bu fonksiyonlara harcadıkları iş yükü azaltılarak disiplinlerin çalışma değeri arttırılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, disiplinlerin gerçekleştirdikleri istenmeyen fonksiyonları gerçekleştirmesi gereken disiplinler ve ekipler tespit edilmeye çalışılmış ve bu fonksiyonların tespit edilen ekiplere atanması çözümü önerilmiştir. Getirilen öneriler sonucunda ele alınan 10 disiplinden 9unun çalışma değeri %100'e, geriye kalan bir disiplinin çalışma değeri ise %82,29'a çıkarılmıştır. Ek olarak, şirket içinde faaliyet gösteren ve istenmeyen fonksiyonları gerçekleştirmesi gereken ekip ve disiplinlere ek olarak, çalışma kapsamında ele alınan müdürlük içerisinde yeni bir disiplinin kurulması önerilmiş ve bu disiplinin gerçekleştireceği fonksiyonlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted within the design directorate of a company operating in the aviation sector and realizing gas turbine engine projects, the working value of the human resources, who worked in different disciplines during the project, was tried to be increased to 80% or more by using the value engineering approach of system engineering. In this context, firstly, the functions performed by the disciplines working in the relevant directorate were determined and classified, and the processes they performed with FAST diagrams were visualized. Then, taking into account the number of undesired functions and the workload spent on these functions, the current working values of the disciplines were calculated. In line with the results obtained, the work value of the disciplines was tried to be increased by starting from the discipline with the lowest value, by reducing the number of undesired functions performed by the disciplines and the workload they spent on these functions. In this context, the disciplines and teams that should perform the unwanted functions of the disciplines were tried to be determined and the solution to assign these functions to the determined teams was proposed. As a result of the suggestions, the working value of nine of the 10 disciplines dealt with was increased to 100%, and the working value of the remaining discipline to 82.29%. In addition, in addition to the teams and disciplines that operate within the company and need to perform unwanted functions, it was proposed to establish a new discipline within the directorate considered within the scope of the study and the functions to be performed by this discipline were specified.