Sıcak stresi altındaki süt ineklerine canlı maya kültürü ve parçacık büyüklüğü farklı rasyonlar verilmesinin süt verimi ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of dietary yeast culture supplementation and different particle sized rations on milk yield and quality in dairy cows under heat stress
  1. Tez No: 684874
  2. Yazar: MURAT ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Araştırma rasyona canlı maya kültürü (Saccharomyces cerevisiae) ilavesinin ve rasyonda farklı yem parçacık büyüklüğünün sıcak stresi koşullarında süt ineklerinde kuru madde tüketimi, süt verimi ve kalitesi ile besin maddesi sindirilebilirliği ve rumen fermantasyon parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada birden fazla doğum yapmış orta laktasyonda 4 adet Holstein süt ineği iki farklı dozda (0 ve 1 g/gün) canlı maya kültürü (CMK) içeren ve 2 farklı parçacık büyüklüğündeki rasyonla beslendi. Deneme 4 x 4 Latin kare deseninde 2 x 2 faktöriyel olarak düzenlendi. Bulgular: Rasyona CMK katılan gruplarda kuru madde ve besin maddesi tüketimleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was aimed to investigate the effects of ration particle size and dietary supplementation of live yeast (Saccharomyces cerevisiae) on dry matter intake, milk yield and milk quality, apparent nutrient digestibility and ruminal fermantation parameters in dairy cattle under heat stress condition. Material and Methods: Four multiparus Holstein dairy cattle in midlactation were fed diets consisting 2 different particle size with (1g/day) or without live yeast (LY). Treatments were arranged in a 2 x 2 factorial within a 4 x 4 Latin square design. Results: Nutrient intake was similar when cow were fed diets containing live yeast.