Churn prediction of enterprise mobile customers with machine learning methods in telecommunication industry
Churn predıctıon of enterprıse mobıle customers wıth machıne learnıng methods ın telecommunıcatıon ındustry
- Tez No: 685065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖVGÜ ÖZTÜRK ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzün küreselleşen dünyasında yeni rakiplerin ortaya çıkması ve değişimin devam ettiği bir ortamda telekomünikasyon hizmetlerine yapılan yatırımların artması ile pazarlama stratejilerinin önemi ve müşterilerin bilinçli davranışları şirketler için önemli bir talep haline gelmiştir. Yeni düzenlemeler ve teknolojiler, mobil operatörler arasındaki rekabeti artırmaktadır. Yeni bir müşteri edinmek, aktif müşteri elde etmekten daha pahalı olduğu için, şirketler müşteri kaybetme oranını düşürmek için çözüm bulma arayışındadır. Bu nedenle telekomünikasyon şirketleri, müşterinin hizmet sağlayıcıyı değiştirme arzusu kavramını analiz etmek ve mevcut müşterilerini korumak için gerekli önlemleri almak istemektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden birinin Pazarlama Zekası Departmanı'nda yapılmıştır. Kurumsal mobil müşterilerin kullanım bilgileri, kullanım eğilimleri, abonelik taahhüdü, abonelik yaşı, ARPU ve fatura bilgileri, rakip aşinalığı, giden arama bilgileri, numara taşıma deneyimi vb. dikkate alınarak kayıp tahmin modellemesi yapılmıştır. Bu çalışmada kayıp tahmin modelleri oluşturulurken makine öğrenme yöntemleri kullanılmıştır. Kullanılan makine öğrenme yöntemleri rastgele orman, lojistik regresyon, karar ağacı, gradient boostingdir. Model 600 farklı değişkenle modellenerek geliştirilmiş ve kayıp tahmini yapılmıştır. Bu projede potansiyel müşteri kayıpları tahmin edilerek gelir kaybının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's globalizing world, with the emergence of new competitors and the increase in investments in telecommunication services in an environment where change continues, the importance of marketing strategies and the conscious behavior of customers have become an important demand for companies. New regulations and technologies increase competition between mobile operators. Since acquiring a new customer is more expensive than keeping active customers, companies are trying to find a solution to reduce the churn rate. For this reason, telecommunication companies want to analyze the concept of the customer's desire to change the service provider and take necessary measures to retain their existing customers. This study was performed in Marketing Intelligence Department of one of the largest telecommunications companies in Turkey. Churn estimation modeling has been made by taking into account usage information of corporate mobile customers, usage trends, subscription commitment, subscription age, arpu and invoice information, competitor familiarity, outbound search information, number porting experience, etc. In this study, machine learning methods were used while creating churn prediction models. Machine learning methods used are random forest, logistic regression, decision tree, gradient boosting. Model was developed by modeling with 600 different variables and churn estimation was made.In this project, it is aimed to prevent loss of income by estimating potential churn customers.