2015 yılı ilk üç ayında ümraniye eğitim ve araştırma hastanesi acil servisine başvuran zehirlenme vakalarının demografik özelliklerinin yapılan çalışmalarla karşılaştırılması
Comparison of demographic characteristics of poisoning cases admitted to the emergency service of ümraniye training and research hospital in the first three months of 2015 with studies conducted
- Tez No: 685214
- Danışmanlar: UZMAN EMİN PALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran zehirlenme olguları ile ilgili sonuçları değerlendirmek ve yapılan ça1ışma1arla karşılaştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada 01.01.2015-31.03.2015 tarihleri arasında 277 olgu yaş, cinsiyet, almış olduğu madde tıpı, ilaç türü, hastaneye ge1iş saati gibi demografik özellikleri yönünden değerlendirildi. 277 olgunun 127'sı (%o45,8) kadın, l50'sı (%54.2) erkekti. En sık 1 8-29 yaş aralığını %62,8 ile birinci sırada olduğu, 30-39 yaş aralığının %25,3 ile ikinci sırada olduğu görüldü. Zehirlenmeler en sık Cuma günü meydana gelmekteydi. Hastaların en sık 22.00 saatleri civarında hastaneye başvurdukları görülmüştür. Zehirlenme sebebi olarak birinci sırada %43,7 ile ilaçlar yer almaktaydı. Olguların %45,5'i intihar, %35,4'ü kriminal zehirlenmeler idi. İntihar olgularının %95,2' si ilaçlarla, % l,6'sı insektisitlerle intihar etti. Kazaların %100'u Karbonmonoksit ile meydana geldi. İntiharların %76,4'u kadın, %19,3'u erkekti. Akut zehirlenmeler kaza yoluyla ya da bilerek veya intihar amaçlı; her ne nedenle olursa olsun önemli bir sağlık ve toplum sorunudur. Medikal ilaçların, özellikle ağrı kesici ve Trisiklik antidepresan'ların akut zehirlenmelerde yüksek düzeyde kullanılması bu tür ilaçların doktorlar tarafından reçete edilirken daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini göstermektedir. Psikiyatrik tedavide de intihar yatkınlığının değerlendirilmesi ve ilaçların bu doğrultuda yazılması önleyici olabilir. Akut zehirlenme olguları her zaman karşılaşabilecek tıbbi bir sorun olması sebebiyle acil ve yoğun bakım hizmetleri açısından yeterli bilgi ve donanıma sahip olunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Istanbul Umraniye Training and Research Hospital poisoning admitted to the emergency department to assess the results related to the case and conducted to compare with the literature between 01.01.2015-31.03.2015 dates in this study, 277 patients age, sex, substances that have received type, drug type, arrival at the hospital hours such as demographic characteristics were evaluated. 127 of 277 patients (45.8%) were women and 150 (54.2%) were males. The most frequently with 62.8% of the 18-29 age range, which ranked first, it was seen in second place with 25.3% of the 30-39 age range. Poisonings were most often occur on Friday. 22.00 was seen most often in patients admitted to hospital were around. Ranked first as a cause of poisoning by drugs and 43.7% were located. 45.5% of the cases of suicide, criminal poisoning was 35.4%. The suicides of 95.2% of the drug, suicide, and 1.6% with insecticides. 100% of the accidents occurred with carbon monoxide. 76.4% of the suicides of women, 19.3% were male. Acute intoxication by accident or intentionally or suicidal; Therefore, no matter what the problem is an important health and society. Medical drugs, particularly the use of painkillers and a high level of acute poisoning Trisiklik antidepressant shows that the authorities should pay more attention when prescribing these drugs by doctors. The evaluation of the tendency of suicide in psychiatric treatment and preventive drugs can be written in this line. Acute poisoning cases are always necessary to have sufficient knowledge and equipment for emergency and intensive care services due to a medical problem that may be encountered.