Kara hardal (Brassica nigra L.) bitkisinin doku kültürü ile in vitro çoğaltımı
In vitro propagation of black mustard (Brassica nigra L.) with tissue culture
  1. Tez No: 685279
  2. Yazar: FATMA KUSUR MEMON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLREZZAK MEMON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Cu akümülatörü olduğu tespit edilen Brassica nigra L. Diyarbakır, Ergani ve Station ekotipi ile metal akümülatörü olmayan Firma ekotipi' nin in vitro koşullarda sürgün gelişimi ve kallus oluşumu için etkili bir protokol geliştirilmiştir. Kallus oluşumu ve sürgün gelişimi için 10 günlük yetişkin bitkilerden alınan nod eksplantları kullanılmıştır. En yüksek kallus oluşum yüzdesi (%100) 0,1 mg/L Benzilaminopürin (BAP) + 0,5 mg/L Naftalin asetik asit (NAA) (MS 2), 0.6 mg/L BAP 0.2 mg/L NAA (MS 7) içeren Murasige Skoog (MS) besin ortamlarında meydana gelirken, en yüksek sürgün rejenerasyon yüzdesi (%100) 0.6 mg/L BAP + 0.05 mg/L İndol bütirik asit (IBA) (MS 8), 0,2 mg / L IBA + 0,2 mg / L NAA (MS 10) ortamlarında gerçekleşmiştir. Eksplant başına en yüksek sürgün sayısı ise (3,25) ile 0.6 mg/L BAP + 0.05 mg/L IBA (MS 8) içerikli MS ortamında elde edilmiştir. MS ortamındaki eksplantlar 15 gün arayla alt kültüre alınmıştır. Eksplantlarda kök, gövde ve yaprak oluşumu meydana geldikten sonra, bu bitkiler toprağa aktarılmış ardından bitki büyüme odasına alınmış ve bir ay boyunca büyütülmüştür. Yapılan bu çalışmayla Brassica nigra' da genetik dönüşümün temelini oluşturan verimli ve güvenilir bir sürgün rejenerasyon protokolü geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an effective protocol was developed for shoot regeneration and callus formation in in vitro conditions for metal acummulators Brassica nigra L. Diyarbakır, Ergani and Station ecotype and the ecotype Firma which is not a metal accumulator. For callus development and shoot regeneration, node explants from 10-day-old mature plants were used. The highest callus formation frequency (100%) was achieved on Murasige Skoog (MS) medium containing 0.1 mg/L Benzylaminopurine (BAP) + 0.5 mg/L Naphthylacetic acid (NAA) (MS 2), 0.6 mg/L BAP + 0.2 mg/L NAA (MS 7), the highest shoot regeneration frequency (100%) was obtained on MS medium containing 0.6 mg/L BAP + 0.05 mg/L Indole butyric acid (IBA) (MS 8), 0.2 mg/L IBA + 0.2 mg/L NAA (MS 10) and the highest number of shoots per explant (3,25) was observed on MS medium supplemented 0.6 mg/L BAP + 0.05 mg/L IBA (MS 8). Explants in MS medium were subcultured every 15 days. After root, stem, and leaf formation from explants in MS media, these plants were transferred to soil and grown in the plant growth chamber for one month. A reliable and effective shoot regeneration procedure was developed, laying the groundwork for genetic transformation in Brassica nigra.