Mekanik preparasyonda kullanılan farklı kinematik hareketlerin apikalden debris taşırma miktarlarının karşılaştırmalı olarak in vitro değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the amount of debris extrusion from the apical of different kinematic movements used in mechanical preparation of root canals: an in vitro study
- Tez No: 685758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı EndoWave eğe sisteminin rotasyon, optimum tork revers hareketi (OTR), resiprokasyon ve adaptif hareket kullanılarak apikalden taşırdığı debris miktarlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmamızda 75 adet çekilmiş alt keser insan dişi kullanıldı. Örnekler her grupta 15 diş olacak şekilde rastgele 5 gruba ayrıldı. Kök kanalları EndoWave OTR Kit eğeleri kullanılarak rotasyon, optimum tork revers 180, optimum tork revers 240, adaptif ve resiprokal hareketlerle şekillendirildi. Kronometre yardımıyla eğelerin kök kanalları içerisinde aktif çalışma süreleri kaydedildi. İrrigasyon solüsyonu olarak distile su kullanıldı. Apikalden taşan debris ve irrigasyon solüsyonu Eppendorf tüplerinde toplandı ve örnekler inkübatörde 14 gün bekletilerek taşan irrigasyon solüsyonu uzaklaştırıldı. Tüp içerisinde kalan debris elektronik hassas terazi ile ölçüldü. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için ANOVA ve post-hoc Tukey testleri kullanıldı. Karşılaştırılan kinematik hareketlerin apikalden taşırdığı debris miktarları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Çalışma boyuna ulaşma süreleri karşılaştırıldığında adaptif hareket grubu en kısa süreyi gösterdi (p0,005). Bu çalışmanın sonuçları dahilinde tüm gruplar apikalden debris taşmasına neden oldu. Optimum Tork Reverse kinematik hareketini değerlendiren ileri çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study was to compare the amount of apically extruded debris by the EndoWave file system using rotation, optimum torque reverse motion (OTR), reciprocation, and adaptive motion. In our study, 75 extracted human lower incisors were used. The samples were randomly divided into 5 groups with 15 teeth in each group. Root canals were shaped using EndoWave OTR Kit files with rotation, optimum torque reverse 180, optimum torque reverse 240, adaptive and reciprocal movements. Active working times of the files in the root canals were recorded with a timer. Distilled water was used as irrigation solution. Apically extruded debris and irrigation solution were collected in Eppendorf tubes and the samples were kept in the incubator for 14 days, and the extruded irrigation solution was evaporated. The debris remaining in the tube was measured with a precision balance. The data were analysed statistically using ANOVA and post-hoc Tukey tests. The difference between the amount of debris carried apically by the compared kinematic movements was not statistically significant (p>0,05). When the time to reach working length was compared, the adaptive movement group showed the shortest time (p0,005). According to the results of this study, all groups caused extruded debris. Further studies evaluating the Optimum Torque Reverse kinematic motion are needed.