Olanzapinin ratlarda prefrontal korteks ve hipotalamusta apoptozis üzerine etkisi
The effect of olanzapine on apoptosis in the prefrontal cortex and hypotalamus in rats
  1. Tez No: 685767
  2. Yazar: DİLEK GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KORHAN TUNÇEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Olanzapin, şizofreni ve bipolar bozukluğun tedavisinde sık olarak kullanılan bir atipik antipsikotik ilaçtır. Bu ilaç sınıfının şizofrenide ilerleyen morfolojik beyin değişimiyle ilgili etki mekanizmaları ve etkilerindeki farklılıkların temeli tam olarak bilinmemektedir Bu yüzden olanzapinin beyinde hücre ölümü ve apoptozise etkisi araştırılması gereken bir konudur. Bu çalışma ile amacımız olanzapinin prefrontal korteks ve hipotalamusta apoptozis ve apoptozis ile ilşkili Bcl-2, Bax ve kaspaz-3 düzeylerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Bu amaçla 40 erkek albino wistar rat kontrol (n=20) ve olanzapin (n=20) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. 30 gün boyunca kontrol grubuna ilaçsız solüsyon, olanzapin grubuna 2mg/kg dozunda olanzapin solüsyonu intraperitoneal yoldan verildi. Deneyin sonunda elde ettiğimiz rat beyin prefrontal korteks ve hipotalamus dokularında ELISA ile Bcl-2, Bax ve kaspaz-3 düzeyleri biyokimyasal olarak belirlendi. Histolojik stereolojik olarak doku volümleri ve TUNEL ile apoptotik indeks belirlendi ve veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Olanzapin verilen ratlarda kontrol grubuna göre prefrontal korteks volümünde değişiklik izlenmezken hipotalamus volümünde istatistiksel olarak anlamlı azalma tespit edildi. Olanzapin grubundaki ratlarda hipotalamus volümünde azalma ile birlikte apoptotik indekste artış tespit edildi. Bununla beraber hipotalamusta biyokimyasal parametreler Bcl-2, Bax ve kaspaz-3 düzeyleri arasında fark tespit edilmedi. Prefrontal kortekste ise olanzapin uygulamasının volüm değişikliğine ve apoptotik indekse herhangi bir etkisi olmamasına rağmen, Bcl-2 ve kaspaz-3 düzeyinde azalma tespit edildi. Tartışma ve Sonuçlar: Elde edilen sonuçlara göre olanzapinin hipotalamusa nörotoksik etkisi olabilir. Özellikle hipotalamus metabolik ve otonomik işlevler için çok önemli bir merkez olduğundan bu konuda yapılacak daha ileri araştırmalar tanı ve tedavi açısından klinisyenlere yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Olanzapine is an atypical antipsychotic drug commonly used in the treatment of schizophrenia and bipolar disorder. The mechanism of action and the basis of the differences in the effects of this class of drugs related to the progressive morphological brain change in schizophrenia are not fully known. Therefore, the effect of olanzapine on cell death and apoptosis in the brain is an issue that needs to be investigated. Our aim with this study is to examine the effects of olanzapine on apoptosis and apoptosis-related Bcl-2, Bax and caspase-3 levels in the prefrontal cortex and hypothalamus. Material and Methods: For this purpose, 40 male albino wistar rats were divided into two groups as control (n=20) and olanzapine (n=20) groups. Drug-free solution was given to the control group and 2mg/kg olanzapine solution was given to the olanzapine group intraperitoneally for 30 days. Bcl-2, Bax and caspase-3 levels were biochemically measured by ELISA in rat brain prefrontal cortex and hypothalamus tissues obtained at the end of the experiment. Tissue volumes were determined histologically stereologically, apoptotic index was determined with TUNEL and the data were compared statistically. Results: While there was no change in the volume of the prefrontal cortex in the rats given olanzapine compared to the control group, a statistically significant decrease was found in the volume of the hypothalamus. In the rats in the olanzapine group, an increase in the apoptotic index was detected with a decrease in the hypothalamus volume. However, there was no difference between the biochemical parameters Bcl-2, Bax and caspase-3 levels in the hypothalamus. In the prefrontal cortex, Bcl-2 and caspase-3 levels were decreased, although olanzapine administration had no effect on volume changes and apoptotic index. Discussion and Results: According to the results obtained, olanzapine may have a neurotoxic effect on the hypothalamus. Since the hypothalamus is a very important center for metabolic and autonomic functions, further research on this subject will guide clinicians in terms of diagnosis and treatment.