Yenidoğanlarda topuk kanı alma işleminde uygulanan oral glikoz ve ayak refleksolojisinin ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of oral glucose and foot reflexology on pain in heel blood collection process in newborn.
- Tez No: 685932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yenidoğanlarda ağrının kısa ve uzun dönem olumsuz etkileri bulunmaktadır. Yenidoğanların gelişiminin sürdürülebilmesi için ağrının azaltılması ya da önlenmesi önemlidir. Bu araştırmanın amacı; yenidoğanlarda topuk kanı alma işleminde uygulanan oral glikoz ve ayak refleksolojisinin etkinliğinin incelenmesidir. Seri desen tipinde planlanan çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 21 (yirmi bir) term yenidoğan alınmıştır. İstanbul'daki bir hastanenin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YYBÜ) gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında ''Yenidoğanları Tanımlayıcı Bilgi Formu'' ve ''Glikoz Uygulaması ve Refleksoloji Uygulaması İzlem Formu'', ''Yenidoğan Ağrı ve Stres Değerlendirme Ölçeği (ALPS-Neo) '' kullanılmıştır. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pain in newborns has short and long term negative effects. It is important to reduce or prevent pain in order to sustain the development of newborns. The aim of this study is to examine the effectiveness of oral glucose and foot reflexology applied in the heel prick blood sampling process in newborns. Twenty-one (twenty-one) term newborns who met the inclusion criteria for the study planned in the serial design type were recruited. It was carried out in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of a hospital in Istanbul.“Newborn Descriptive Information Form”,“Glucose Administration and Reflexology Practice Follow-up Form”,“Neonatal Pain and Stress Rating Scale (ALPS-Neo)”were used to collect data. Data analysis was performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 package program.