Optimal time intervals detection for dynamic networks
Dinamik ağlar için optimal zaman dilimi tespiti
- Tez No: 686311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZİBAN ORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Zamana bağlı karmaşık bir sistemi modellemek için uygun bir dinamik ağ çıkarmak, incelenen sistemi analiz etmek için önemli bir konudur. Doğru bir model oluşturmak, bir sistemin önemli ölçüde değişiklik gösterdiği kritik zaman noktalarını bulmakla ilgilidir. Bu işlem, genellikle oluşturulan dinamik ağlarının özelliklerini yansıtan zaman serilerinin karşılaştırmalı analizi ile yapılır. Bu zaman serileri sistemdeki bütün zaman aralığı içinde farklı boyutlardaki zaman aralıkları ile oluşturulur. En sık kullanılan özellikler bu ağların topolojik özellikleridir. Bu çalışmada, yalnızca topolojik özelliklerin gelişimini araştırmakla kalınmadı, aynı zamanda uygun zaman aralıklarını tespit etmek için ağ kararlılığını ölçmeyi önerildi. Ardışık anlık ağlar arasında düğüm, bağlantı ve komşuluk benzerliği olacak şekilde üç benzerlik skoru geliştirdi. Ağın kararlı kalıp kalmayacağını belirlemek için önerilen metriklerin sıfır modeli altında hesaplanan, istatistiksel olarak beklenen değerlerine bakıldı. Önerilen metriklerin ve beklenen değerlerinin kullanılabilirliğini, farklı pencere boyutlarına tepkilerini göstererek doğrulandı. Farklı zamansal dinamiklere sahip iki farklı veri seti kullanıldı. Birincisi, Sabancı Üniversitesi Kampüsü'ndeki Wi-Fi erişim noktalarından toplanan log verilerinden derlenen ve daha önce kullanılmayan orijinal veri seti, ikincisi ise Enron e-postalarıdır. Sonuçlara göre, önerilen benzerlikler, kritik zaman aralıklarını daha önce önerilen metrikten daha etkili bir şekilde ayırt etmeye yardımcı olduğu gözlendi. Bu sonuca erişilebilmesinin sebebi, istatistiksel oalrak beklenen değerler ve önerilen benzerlikler, sistem ve metodolojiden bağımsızdır.
Özet (Çeviri)
Extracting a proper dynamic network for modelling a time-dependent complex system is an important issue for analyzing the studied system. Building a correct model is related to finding out critical time points where a system exhibits considerable change. This task is usually executed by a comparative analysis of time series reflecting the features of extracted dynamic networks. These time series are generated by sliding different sizes windows at the entire time span of system. The most commonly used features are the networks' topological properties. In this work, we not only look for topological properties evolution but also propose to measure network stability to detect proper time intervals. We develop three similarity scores to measure node, link, and neighborhood similarities of any consecutive snapshots of a dynamic network. We consult to their statistically expected values which are calculated under the null model of proposed metrics in order to determine whether the network stays stable. We validate the usability of the proposed metrics and of their expected values by demonstrating their reaction to different window sizes. We use two different data sets having different temporal dynamics. First one is an original data set which is log data collected from the Wi-Fi access points in Sabancı University Campus and second one is Enron emails. According to the results, the proposed similarities help to distinguish critical time intervals more effectively than previously proposed metric. Because there is an objective comparison thresholds, i.e. their statistically expected values, proposed similarities are system and methodology independent.