Akasya zamkı (arabik gam) ile iyileştirilen zeminlerin mühendislik özelliklerinin araştırılması
Investigation of engineering properties of soils improved with acacia gum (arabic gum)
- Tez No: 686574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAKİ BAĞRIAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde zemin iyileştirme için kullanılan geleneksel katkıların yerine, atık ve doğaya zarar vermeyen alternatif malzemelerin kullanılabilirliği araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Bu tez çalışmasında kum zeminlerin ve doğal kil zeminin geleneksel katkılara alternatif bir katkı olan Akasya zamkı (Arabik Gam-AG) biyopolimerinin zemin iyileştirmede kullanılabilirliği araştırılmıştır. Deneylerde geri dönüştürülmüş kum (GDK), nehir kumu (NK) ve doğal kil zemin kullanıldı. Bu bağlamda, kum zemin numunelerine ağırlıkça %2,5, %5,0, %7,5 ve %10,0 olarak ıslak karışım yapılarak 1, 7, 14 ve 21 günlük kür süreleri için bir seri deney gerçekleştirildi. Doğal kil zemin numunesine ise ağırlıkça %1, %2 ve %3 olarak ıslak karışım yöntemi yapılarak 1, 7, 14 ve 21 günlük kür süreleri için zamana bağlı oturma davranışları incelenmiştir. Sonuç olarak, kür süresi arttıkça, iyileştirilen NK ve GDK'nın standart basınç dayanımlarında kayda değer bir artış ve zeminin permeabilitesinin ise kayda değer oranda düşerek zeminlerin geçirimsiz hale geldiği gözlenmiştir. Doğal kil zeminin ise kür süresi ve AG biyopolimeri içeriği arttıkça zamana bağlı oturma değerleri azaldığı gözlenmiştir. Bu çalışma ile inşaat yıkıntı atıklarından elde edilen GDK'nın NK yerine kullanılabilecek alternatif bir inşaat malzemesi olarak kullanılabileceği anlaşıldı. Ayrıca AG'nin bu tür zeminlerin mühendislik özelliklerinin çevreye zarar vermeden iyileştirilebileceği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, instead of the traditional additives used for soil improvement, the use of alternative materials that do not harm the nature and waste has attracted the attention of the researchers. In this thesis, the usability of acacia gum (Arabic Gam-AG) biopolymer, which is an alternative additive to the traditional additives of sandy soils and natural clay soils, in soil improvement was investigated. Recycled sand (GDK), river sand (NK) and natural clay soil were used in the experiments. In this context, a series of experiments were carried out for 1, 7, 14 and 21 days curing periods by applying wet mixture to sand soil samples as 2.5%, 5.0%, 7.5% and 10.0% by weight. Time-dependent settling behavior was investigated for 1, 7, 14 and 21-day curing periods by applying wet mix method to natural clay soil sample at 1%, 2% and 3% by weight. As a result, it was observed that as the curing time increased, the standard compressive strengths of the improved NK and GDK increased significantly and the permeability of the soil decreased significantly. It was observed that the time-dependent settlement values of the natural clay soil decreased as the curing time and AG biopolymer content increased. With this study, it was determined that recycled sand could be used as an alternative construction material to river sand. In addition, AG was found to be an environmentally friendly additive that could be used to improve the engineering properties of both soils.