Ceza hukuku ile ilgili hadislerin sebeb-i vüruduna dayandırılan fıkhi hükümler
The juridical provisions based on the causes of the emergence of hadiths in the criminal law
- Tez No: 686758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD NURİ AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İslam ceza hukukundaki hükümleri hadislerin vürud sebeplerine dayalı olarak inceleyen bu tezde, detaylı analiz ve tümevarım yöntemleri kullanılmış olup çeşitli sonuçlar elde edilmiştir. Bunlar arasında şunları zikredebiliriz: İslam ceza hukuku hükümleri, Şari Teala'nın mahlukata olan rahmetinin bir eseridir. Zira, uygulanması ile güven ve huzuru tesis etmiş olup, tatbik edilmediği zamanlardaki karışıklık, yıkım ve toplumsal düzendeki bozulma da bunu göstermektedir. Ayrıca, İslam hukukçularının ihtilafları ve ahkamın bir çoğunu anlamadaki çeşitlilik de bunun bir göstergesidir. Suçlulara ağır cezaların uygulanmasında ceza hukuku hükümlerinin anlaşılması yönündeki çabalar da bir başka vechesidir. Kur'an'da yer alan şer'i cezaların istinbatından da anlaşılan, bunların vesile hükümler olduğudur. Yani, bu hükümler İslam hukukunun her zaman ve mekana uygun olacak şekilde kapsamlı ve yetkin olduğunu, hükümlerinin yumuşak ve uyumlu olduğunu ortaya koymaktadır. Bu tezin hedefi, ceza hukukunda hadislerin vürud sebeplerine dayalı olarak fıkhî hükümleri beyan etmek, öldürme, zina, içki içme, hırsızlık, eşkıyalık ve iftira suçlarını gerçekleşme şartları ve cezaların tatbikatı açısından incelemektir. Bu konudaki ihtilafların sebepleri lafzi olabileceği gibi, ki Arap dilinin çeşitli vecihlerde anlaşılma durumuyla doğrudan ilgilidir, delillerin, anlayışların ve görüşlerin farklılaşmasının hadlerin sınırları, şartları ve tatbik durumları ile ilgili farklara da götürdüğü açıktır. Çalışmanın sonunda, günümüzde İslam ülkelerinde ve diğer yerlerde işlenen suçların çeşitliliği ve yaygınlığı ile ilgili sebeplerin İslam hukukunun gaye ve hedefleri doğrultusunda incelenerek, suç tipleri, zaruret ve zarar kavramları da göz önünde bulundurularak daha ileri çalışmalar yapılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which examines the provisions of Islamic criminal law based on the reasons for the emergence of hadiths, detailed analysis and induction methods have been used and various results have been obtained. Among them, we can mention the following: The provisions of Islamic criminal law are the work of Shari Teala's mercy to the creatures. Because it has established trust and peace with its implementation, and the confusion, destruction and deterioration in the social order when it is not applied shows this. Also, the diversity of Islamic jurists' controversies and understanding of many of the rulings is an indication of this. Efforts to understand the provisions of the criminal law in the application of heavy penalties to criminals are another aspect. It is understood from the deduction of the shar'i punishments in the Qur'an that they are instrumental provisions. That is, these provisions reveal that Islamic law is comprehensive and competent to be suitable for all times and places, and its provisions are soft and harmonious. The aim of this thesis is to declare the jurisprudence in criminal law based on the reasons for the emergence of hadiths, and to examine the crimes of murder, adultery, drinking, theft, banditry and slander in terms of their realization conditions and the application of punishments. The reasons for the disagreements on this subject may be verbal, which is directly related to the understanding of the Arabic language in various aspects. At the end of the study, it is recommended to carry out further studies by examining the reasons related to the diversity and prevalence of crimes committed in Islamic countries and other places in line with the aims and objectives of Islamic law, taking into account the types of crimes, necessity and harm.