Şizofreni hastalarında roper, logan, tierney'in hemşirelik modeli'ne göre verilen bakımın öz bakım gücü, işlevsel iyileşme ve tedaviye uyum düzeyine etkisi
The effect of care given by roper, logan, tierney nursing model on self-care strength, functional recovery and treatment compliance level in schizophrenia patients
  1. Tez No: 686920
  2. Yazar: NAZİFE CİHANGİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN YALÇIN ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Öz bakım, işlevsellik ve tedaviye uyum şizofrenide hastalık seyrini etkileyen, bu nedenle tedavi anlayışında öncelik verilen kavramlardır. Bu çalışma şizofreni tanılı bireylerin Roper, Logan, Tierney'in Hemşirelik Modeli'ne göre verilen bakımın; öz bakım gücüne, tıbbi tedaviye uyumuna, işlevsel iyileşme düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kontrol grupsuz ön test-son test deneysel desende olan bu araştırma İstanbul İlinde bir eğitim araştırma hastanesi psikiyatri kadın servislerinde tedavi gören şizofreni tanılı 30 kişiyle yürütülmüştür. Araştırmada ön test olarak Öz Bakım Gücü Ölçeği, Şizofrenide İşlevsel İyileşme Ölçeği, Tıbbi Tedaviye Uyum Oranı Ölçeği, Pozitif Negatif Sendrom Ölçeği ve anket formu kullanılmıştır. Roper, Logan, Tierney Hemşirelik Modeli'ne göre hazırlanmış veri toplama formuyla hastalar tanılanarak, üç hafta süresince, bireyselleştirilmiş hemşirelik bakımı verilmiş ve üç oturum eğitim gerçekleştirilmiştir. Bakım uygulamaları sonrasında, kullanılan ölçekler son test olarak uygulanmıştır. Verilerinin değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20.0 Paket Programı, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ve Paired Samples T Test, Spearman Korelasyon Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Self-care, functionality and adherence to treatment are the concepts that affect the course of the disease in schizophrenia and therefore are given priority in the treatment approach. This study was carried out to determine the care needs of individuals with schizophrenia according to Roper, Logan, Tierney's Nursing Model and individualized care applied to these patients that effect on self-care power, adherence to medical treatment, level of functional recovery. Materials and Methods: This study, which has a pre-test - post-test experimental design without a control group, was conducted with 30 people diagnosed with schizophrenia who were treated in the psychiatry women's services of a training and research hospital in Istanbul. In the research, Self-Care Strength Scale, Functional Recovery Scale in Schizophrenia, Medical Treatment Compliance Rate Scale, Positive Negative Syndrome Scale and Survey Form were used as pre-tests. With the data collection form prepared according to the Roper, Logan, Tierney's Nursing Model, patients were diagnosed, individualized nursing care was given for three weeks, and training was carried out in three sessions. The scales used after the care practices were applied as a post-test. In the evaluation of data, the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20.0 Package Program, descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation), Paired Samples T Test and Spearman Correlation Test were used.