Türkiye'nin psikoaktif doğal bitki çeşitliliğinin etnobotanik ve korolojik açıdan araştırılması
Ethnobotanical and chorological research of Turkey's psychoactive natural plant diversity
  1. Tez No: 686985
  2. Yazar: DERYA ÖZGE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN BÖCÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Psikoaktif bitkiler içerdikleri çeşitli psikoaktif maddeler, bileşikler ve metabolitler ile insan zihninde duygudurum, algı ve bilinçte değişiklik meydana getiren bitkilerdir. İnsanlık tarihi boyunca bu bitkiler, başta sağlık olmak üzere, farklı endüstri kolları için hammadde kaynağı ve keyif verici olarak, hatta dini ritüeller gibi çok farklı amaçlarla kullanılmışlardır. Dünyada pek çok ülkede bu bitkiler ile ilgili çalışmalar yapılmış ve ülke bazında sahip olunan psikoaktif doğal bitki çeşitliliği ortaya konmuştur. Türkiye'de ise bu anlamda yapılmış herhangi bir kapsamlı çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile bitki çeşitliliği açısından zengin olan Türkiye'de, doğal olarak yayılış gösteren ve psikoaktif özellikleri rapor edilen bitkiler belirlenerek ortaya konulmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda, psikoaktif özellik taşıyan; 30 familya ve 60 cins içerisinde yer alan toplam 97 vasküler bitki taksonu (89 tür, 3 alttür ve 5 varyete) belirlenmiştir. Belirlenen taksonlar aynı zamanda etnobotanik ve korolojik özellikleri açısından da değerlendirilmiştir. Son aşamada ise, belirlenen bu taksonlardan ayurvedik kullanıma sahip olanlar da belirlenerek kullanımlarıyla ilgili bilgiler özetlenmiştir. Tez sonuçlarının Türkiye'nin psikoaktif bitki taksonlarına dikkat çekmenin yanı sıra, gelecekte yapılacak olası çalışmalar için bir veri tabanı olarak katkı sağlayacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Psychoactive plants are plants that cause changes in mood, perception and consciousness in the human mind with the various psychoactive substances, compounds and metabolites they contain. Throughout the history of humanity, these plants have been used for many different purposes such as health, a source of raw materials for different industries, a source of pleasure, and even for religious rituals. Studies on these plants have been carried out in many countries in the world and databases on psychoactive natural plant diversity have been reported on a country basis. In Turkey, there is no comprehensive study in this regard. Therefore, in this study, plants with reported psychoactive properties and naturally spreading in Turkey, which is rich in plant diversity, were determined. As a result of the researches, a total of 97 vascular psychoactive plant taxa (89 species, 3 subspecies and 5 varieties) in 30 families and 60 genera were defined. The determined taxa were also evaluated in terms of their ethnobotanical and chorological characteristics. In the last stage, the ones with ayurvedic usage among these taxa were determined and information about their usage was summarized. We believe that the results of the thesis will not only draw attention to the psychoactive plant taxa of Turkey, but also contribute as a database to possible future studies.