Finansal küreselleşmenin Türkiye'de imalat sanayi üzerindeki etkileri
Effects of financial globalization on the manufacturing industry in Turkey
- Tez No: 687153
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KONUKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
21. yüzyılın en önemli konularının başında gelen küreselleşme çalışmamızın özünü oluşturmaktadır, yaşantımızın her alanında karşımıza çıkan“küreselleşme”dünyanın stratejik bir konumunda bulunan Türkiye'yi derinden ilgilendirmektedir. Çalışmamızın maksadı küreselleşen dünya üzerinde önemli bir yeri olan ülkemizin yaşamış olduğu ekonomik gerçekleri ortaya koymak ve finansal küreselleşmenin Türkiye Cumhuriyeti'nde imalat sanayi sektöründe ne derece etkili olduğunu araştırmaktır. Bu araştırmada genellikle Cumhuriyet dönemi ele alınacak, ancak geçmiş dönemlerin sıkıntılarına da değinilecektir. Çalışmamızın başlangıcında küreselleşme ile ilgili genel konulara yer verilmiştir, daha sonra ekonomik sektörlerin rakamsal ayrıntısına girilmiş ve devamında ülkemizin asıl sorunu olan finansal küreselleşmenin ülkemizdeki imalat sanayi sektörünü nasıl etkilediği ortaya konulmuştur. Üretim yapılmadan kalkınma olmayacağı, üretmeden tüketime ağırlık veren Türkiye'de gelişmişlikten ve refah seviyesinin artacağından bahsetmenin hayalden öteye gidemeyeceği, dışarıya açılmanın ihtiyaç olduğu ancak ülke kaynaklarının tüketim yerine üretime yönlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, which is one of the most important issues of the twenty-first century, constitutes the essence of our work, and the“globalization”that we encounter in all areas of our lives deeply concerns Turkey, which is in a strategic position in th eworld. The aim of our study is to reveal the economic realities of our country, which has an important place in the globalizing world, and to investigate how effective financial globalization is in the manufacturing industry sector in the Republic of Turkey. In this research, not only the Republican period generally is discussed, but also the problems of the past periods will also be mentioned. At the beginning of ourstudy, general issues related to globalization are included, then the numerical details of the economic sectors are given and then how financial globalization, which is the main problem of our country, affects the manufacturing industry sector in our country.. It has been concluded that there will be no development without production, that there will be no development and that the level of welfare will increase in Turkey, which focuses on consumption without production, that it will not go beyond imagination, that there is a need to open up to the outside, but that the country's resources should be directed to production instead of consumption.