KOBİ'lerin pazarlama sorunları ve çözüm önerileri: Siirt ilinde bir uygulama
Marketing problems of smes and suggestions for solutions: An application in Siirt province
- Tez No: 687353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükte İşletme (KOBİ): Bir yılda en fazla 250 çalışanı olan ve 1 yıllık hasılatı net veya mali bilançosundan herhangi biri 125 milyon TL'yi aşmayan firmalardır. KOBİ'ler ekonomik yapının temel taşlarını oluşturmaktadır. Türkiye'deki firmaların toplamının yüzde 98,9'u bu tür işletmelerden teşekkül etmektedir. Birçok ülkede de bu oran benzerdir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci aşaması KOBİ kavramı ve tanımı özellikleri, Türkiye ekonomisindeki yeri ve pazarlama, üretim, personel, finansman, gibi kavramları sınıflandırılmaları ve tanımları incelenmiştir. İkinci bölümde KOBİ'lerin pazarlama sorunları hakkında detaylı bir değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise Siirt'te faaliyet gösteren 18 firma yetkilileri ile derinlemesine görüşme yöntemi ile anket yapılmıştır. Siirt ili hakkında bilgilere yer verildikten sonra araştırmanın kapsamı, amacı, yöntemi derinlemesine soruların cevapları ve bunlar ışığında KOBİ'lerin pazarlama sorunu ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs): companies that have a maximum of 250 employees in a year and whose 1-year net revenue or financial balance sheet does not exceed 125 million TL. SMEs are the cornerstones of the economic structure. 98.9 percent of the total companies in Turkey are made up of such businesses .This ratio is similar in many countries.. This study consists of three parts. In the first stage, the concept of SME and its definition features, its place in the Turkish economy, and the classification and definitions of concepts such as marketing, production, personnel, financing were examined. In the second part, a detailed evaluation was made about the marketing problems of SMEs. In the third part, a survey was conducted with the officials of 18 companies operating in Siirt by in-depth interview method. In the third part, a survey was conducted with the officials of 18 companies operating in Siirt by in-depth interview method. After giving information about the province of Siirt, the scope, purpose, method of the research, answers to in-depth questions and in the light of these, the marketing problem and solution suggestions of SMEs are given.