COVID-19 pandemi sürecinde bir hastanede çalışan ebe ve hemşirelerin anksiyete ve korku düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: WEB tabanlı kesitsel bir çalışma
Investigation of the relationship between anxiety and fear levels of middle and nurse working in a hospital during the COVID-19 pandemic: a WEB-based cross-secti̇onal study
  1. Tez No: 687445
  2. Yazar: SEMRA GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA CANGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma ile COVID-19 pandemi sürecinde hastanede çalışan ebe ve hemşirelerin anksiyete ve korku düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. 18.02.2021-20.03.2021 tarihleri arasında Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi'nde çalışan 253 hemşire ve 48 ebe çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların COVID-19 salgını anksiyete ve korku düzeylerini belirlemek için, Web tabanlı hazırlanan yapılandırmış kişisel bilgi formu ile“COVID-19 Korkusu Ölçeği”ve“Koronavirüs Anksiyete Ölçeği”kullanıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 39,69±6,84 (20-58) ve %93'ünün (n=280) kadın olduğu saptandı. Ebe ve hemşirelerin COVID-19 Korkusu Ölçeği ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puan ortalamaları sırasıyla 20,54±7,14 ve 3,26±4,07 olarak hesaplandı. Katılımcıların COVID-19 korku düzeyi ile anksiyete düzeyi arasında pozitif yönlü bir ilişki varlığı saptandı (r=0,572; p=
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the anxiety and fear levels of midwives and nurses working in the hospital during the COVID-19 pandemic. 253 nurses and 48 midwives working at Çanakkale Mehmet Akif Ersoy State Hospital between 18.02.2021 and 20.03.2021 were included in the study. The“COVID-19 Fear Scale”and the“Coronavirus Anxiety Scale”were used with the web-based structured personal information form to determine the anxiety and fear levels of the participants about the COVID-19 outbreak. The mean age of the participants was 39.69±6.84 (20-58) and 93% (n=280) of them were female. The mean scores of the midwives and nurses on the COVID-19 Fear Scale and the Coronavirus Anxiety Scale were calculated as 20.54±7.14 and 3.26±4.07, respectively. A positive correlation was found between the COVID-19 fear level and anxiety level of the participants (r=0.572; p=